SON TV

HSK’da o göreve sürpriz aday

HSK'nın Yargıtay üyeliğine seçtiği 10 isim arasında HSK Teftiş Kurulu Başkanı Abdullah Alacahan’ın da yer almasıyla kulislerde Teftiş Kurulu Başkanlığı’na kimin atanacağı konuşulmaya devam ediyor. HSK Teftiş Kurulu Başkanlığı için kulisler de birçok isim konuşulurken, HSK’da görevli bir ismin daha Teftiş Kurulu Başkanlığı için üst düzey yoğun kulis yaptığı öğrenildi.

HSK’da o göreve sürpriz aday

HSK’nın Yargıtay üyeliği seçtiği 10 isim arasında HSK Teftiş Kurulu Başkanı Abdullah Alacahan da yer alması nedeniyle boşalan HSK Teftiş Kurulu Başkanlığına henüz yeni bir isim belirlenmedi. Kulislerde Teftiş Kurulu Başkanlığı görevi için Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Cihan Yıldız, HSK Genel Sekreter Yardımcı Sinan Ekici, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyesi Vedat Ali Tektaş ve HSK Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Telli’nin adının geçerken, sürpriz bir adayın daha kulis yaptığı öğrenildi. HSK Genel Sekreter Yardımcısı Harun Karakuş’un Teftiş Kurulu Başlanlığı istediği, hatta bu görev için üst düzey yoğun kulis faaliyetleri yaptığı bilgisi edinildi. Harun Karakuş’un bugüne kadar teftişte görev almamasının ise bir dezavantaj olduğu yargı kulislerinde konuşuluyor.

Diğer yandan Teftiş Kurulu Başkanlığı’na Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyesi Vedat Ali Tektaş’ın adı yoğun olarak kulislerde konuşulurken, Tektaş’ın Cumhurbaşkanlığında ki görevinden ayrılmak istemediği gelen bilgiler arasında yer alıyor.

HANGİ İSİM OLACAK MERAK KONUSU
Yeni ismin ne zaman belirleneceği henüz belli olmazken, kulislerde konuşulanlara göre Kasım ayının son haftası gerçekleştirilecek HSK Genel Kurulu ile HSK Teftiş Kurulu Başkanının seçilmesi bekleniyor.

HARUN KARAKUŞ KİMDİR?

1978 yılında Ankara’da doğan Karakuş. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1998 yılında mezun oldu. 1999 yılında Ankara Hâkim adayı olarak göreve başlayıp, 2001 yılından itibaren sırasıyla Kayseri/İncesu Hâkimliği, Muş/Bulanık Hâkimliği, Karabük Hakimliği, Hatay Hâkimliği ve Yargıtay Tetkik Hâkimliği görevlerinde bulunan Karakuş, 2014 yılından itibaren HSK Tetkik Hakimliği görevini yürütmekte iken 21 Eylül 2018 tarihinde HSK Genel Sekreter Yardımcılığına atandı.
Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yüksek Lisansını tamamlayan Karakuş, evli ve 4 çocuk babasıdır.