SON TV

HSK’da üst düzey değişiklikler mi olacak… SONTV kulislerde konuşulanları yazdı

HSK'nın Yargıtay üyeliği seçtiği 10 isim arasında HSK Teftiş Kurulu Başkanı Abdullah Alacahan’ın da yer almasıyla yeni HSK Teftiş Kurulu Başkanının kim olacağı merak konusu oldu. HSK Teftiş Kurulu Başkanlığına adı geçen kulislerdeki isimlere SONTV ulaştı. Diğer yandan önümüzdeki günlerde Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın yanısıra üst düzey değişikliklerin de olabileceği kulislerde konuşulanlar arasında.

HSK’da üst düzey değişiklikler mi olacak… SONTV kulislerde konuşulanları yazdı

Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından Yargıtay üyeliğine seçilen isimler arasında HSK Teftiş Kurulu Başkanı Abdullah Alacahan da yer aldı. Alacahan’ın Yargıtay üyesi olmasının ardından gözler yeni HSK Teftiş Kurulu Başkanı’nın kim olacağına çevrildi.
SONTV, O İSİMLERE ULAŞTI
SONTV, HSK Teftiş Kurulu Başkanlığı için kulislerde konuşulan isimlere ulaştı. Buna göre, HSK Teftiş Kurulu Başkanlığına Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Cihan Yıldız, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyesi Vedat Ali Tektaş, HSK Genel Sekreter Yardımcısı Sinan Ekici ve HSK Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Telli’nin adının geçtiği öğrenildi.
HANGİ İSİM OLACAK MERAK KONUSU
Yeni ismin yakın bir zamanda belirleneceği öğrenilirken, Teftiş Kurulu Başkanı Hakimler ve Savcılar Kurulu Genel Kurulu’nda belirlenecek.
Kulislerde konuşulan son bilgilere göre; Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Cihan Yıldız’ın, HSK Teftiş Kurulu Başkanlığı’na sıcak bakmadığı, HSK Genel Sekreter Yardımcısı Sinan Ekici’nin ise Teftiş Kurulu Başkanlığını istediği, müfettiş kökenli olması sebebiyle de şansının olduğu konuşuluyor.
O İSİM DE TEFTİŞ KURULU BAŞKANLIĞI İSTİYOR
Diğer yandan Teftiş Kurulu Başkanlığı’nı isteyen isimlerden birisinin de HSK Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Şirin Işık olduğu öğrenilirken, Işık’ın bu göreve talip olduğu kulislerde konuşulanlar arasında.
TEKTAŞ VE TELLİ EN GÜÇLÜ İKİ ADAY
Ancak bu isimler arasında kulislerde Teftiş Kurulu Başkanlığı için en güçlü iki adayın Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyesi Vedat Ali Tektaş ve HSK Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Telli gösteriliyor.
TEFTİŞ KURULU BAŞKAN YARDIMCISI KİM OLACAK
HSK Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Tüfenkçi geçtiğimiz aylarda HSK Genel Kurulu tarafından Danıştay üyeliğine seçilmişti. Yaklaşık 5 yıl Teftiş Kurulu’nda görev yapan Levent Tüfenkci’nin Danıştay üyesi olmasının ardından Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı’na kimin atanacağı ise merak konusu. Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı için 3 isim belirlenirken, henüz bir atama yapılmadı. Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı’na Başmüfettiş Ercan Akpınar, Başmüfettiş İhsan Yılmaz ve Başmüfettiş Hüseyin Aktaş’ın isimleri belirlenirken, Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı, HSK Genel Kurulu’nda yapılan oylama sonucu belirlenecek.
ÜST DÜZEY DEĞİŞİKLİKLER BEKLENİYOR
Kulislerde; Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın yanı sıra Hakimler ve Savcılar Kurulu’nda üst düzey değişiklerin de olabileceği konuşuluyor. Yalnızca Teftiş Kurulu’nda değil Genel Sekreterlik ve bürolarda da köklü değişikliklerin olması bekleniyor.