SON TV

HSK’daki sıradışı istifanın perde arkası… 22 başmüfettiş daha dilekçe verdi

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Teftiş Kurulu’nda uzun yıllardır görev yapan Başmüfettiş Ali Arslan geçtiğimiz günlerde hem hakimlik hem de başmüfettişlik görevinden istifasını vermişti. Teftiş Kurulu tarihinde nadir rastlanan istifanın perde arkasına SONTV ulaştı.

HSK’daki sıradışı istifanın perde arkası… 22 başmüfettiş daha dilekçe verdi

HSK Teftiş Kurulu’nda uzun yıllardır görev yapan ve geçtiğimiz günlerde istifa eden Ali Arslan’ın, arka arkaya sürekli denetim görevi verilmesi nedeniyle istifa ettiği ve avukatlık yapmak istediği öğrenildi.
Hakimler ve Savcılar Kurulu başmüfettişlik kadrosunda eksiklik olduğu, dolayısıyla denetimlere peş peşe ara verilmeksizin kısa sürede gidildiği, yerinde sürekli denetim yaptırılması ve özellikle büyükşehirlerin adliyelerinde yapılan denetimlerin yaklaşık 6 ay sürmesinden kaynaklı 22 kurul başmüfettişinin görevlerinden ayrılıp kürsüye dönmek için HSK’ya dilekçe verdiği bilgisi edinildi.
HSK’nın kadro yetersizliği nedeniyle başmüfettişlerin bu talebini bir yıldır işleme almadığı öğrenildi. Hakimler ve Savcılar Kurulu’nda 250 olan başmüfettiş kadrosunun 170 olduğu belirtilirken, ayrılma dilekçesi veren başmüfettişlerin ortak sıkıntılarının ise denetimler sırasında aylarca ailelerinden ayrı kalmalarından dolayı aile birliklerinin derinden etkilendiği ve sosyal yaşam kalitelerinin düştüğü bilgisi edinildi.
Kurul başmüfettişlerinin kürsüye geçmek için yoğun bir talepte bulundukları, taleplerinin yerine getirilmesi durumunda başta karı-koca ilişkileri olmak üzere çocuklarının ebeveyn yoksunluğu çekmelerinin önüne geçileceğini belirttikleri öğrenildi.
Başmüfettişlerin kadro yetersizliği sebebiyle UYAP sistemi üzerinden de denetimlerin yüzde 40’lık bölümünün çok rahatlıkla yapılabileceği taleplerinin ilgililer tarafından kabul edilmediği, pandemi döneminde UYAP üzerinden yapılan denetimlerde hiçbir sorunla karşılaşılmadığı belirtildi.
Kurul’da kadro yetersizliği ve bunun bir sonucu olarak aylarca süren denetimler sebebiyle kimsenin kurulda çalışmak istemediği öğrenildi.