SON TV

HSK’dan 2 bin 340 hakim ve savcıya terfi!

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 2. Dairesi'nin 2 bin 340 hakim ve savcıyla ilgili terfi çalışmalarını tamamladı. Sonuçlar HSK sitesi üzerinden açıklandı.

HSK’dan 2 bin 340 hakim ve savcıya terfi!

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 2. Dairesi’nin 2 bin 340 hakim ve savcıyı kapsayan 2018 Aralık dönemi terfi çalışmalarını tamamladı. Tamamlanan çalışmalar kapsamında sonuçlar akşam saatlerinde Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun resmi sitesi üzerinden ilan edildi.

TERFİLER İÇİN TIKLAYIN

HEYECANLA BEKLENİYOR

Sonuçlarla birlikte birinci sınıfa ve bir üst sınıfa geçen hakim savcılar belli oldu. Yargı camiası bu sonuçları büyük bir heyecanla bekliyordu.

178 HAKİM VE 64 SAVCI BİRİNCİ SINIFA YÜKSELDİ

HSK 2. Daire Başkanı Mehmet Yılmaz Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada; “2018 Aralık terfi döneminde; Emsalleri arasında mesleğin birinci sınıfına ayrılacak derecede temayüz ettikleri kanısına varılan 178 Hakim ile 64 Cumhuriyet Savcısının,Birinci sınıf hakim ve savcılığa ayrılmasına karar verilmiştir.Kendilerini kutlar başarılarının devamını dilerim” dedi.

İŞTE O TWEET

HAKİM VE SAVCILARIN TERFİSİ NE ANLAMA GELİYOR?

Hakim ve savcılar iki yılda derece terfisi görerek meslekte yükselirler. Aralık, Nisan ve Ağustos aylarında mesleğin başlangıç tarihine göre HSK 2. Dairesi tarafından kanunda yazılı koşulları taşıyıp taşımadıklarına göre hakim ve savcılar terfi ederek mesleğe başlangıçta 8. dereceden yükselerek 2 yılda bir derece-terfi alırlar.

Müfettiş sicilleri, savcılar için başsavcı sicilleri ve hakim-savcılar için gelen işlerin belli oranını çıkararak yükselmeleri esastır.

1. sınıfa ayrılmak için meslekte fiilen en az 10 yılını doldurmak gerekiyor. Sonrasında üç yıl daha geçince 1. Sınıf olunuyor. (Her memurun derecesi kıdemiyle yükselir ve en son 1. Derece olur)

İşteki başarısına, gelen işleri her iki yıllık sürede çıkarma oranındaki başarıya göre pekiyi karşılığı Mümtaz-C; iyi karşılığı tercihen-B terfi; kötü terfi-A olarak belirlenir.

Hakim savcıların 1. sınıfa ayrılmaları durumunda maaşlarına yaklaşık bin TL da zam geliyor. Ayrıca Bölge Adliye Mahkemeleri’nde görev yapabilmek için birinci sınıf hakim ya da savcı olunması gerekiyor…

 

ETİKETLER: