SON TV

HSK’dan Anadolu Adliyesi’ndeki ‘etek boyu’ tartışması ile ilgili açıklama!

İstanbul Anadolu Adliyesi'nde görülen bir davada avukatın etek boyunu mahkeme tutanağına geçiren hakim, HSK tarafından görevden alındı.

HSK’dan Anadolu Adliyesi’ndeki ‘etek boyu’ tartışması ile ilgili açıklama!

İstanbul Anadolu Adliyesi 2. İş Mahkemesi’nde görülen bir işe iade davası duruşması sırasında bir avukata “Etek boyunuz çok kısa” dediği belirtilen İstanbul 2. İş Mahkemesi Hakimi Mehmet Yoylu, Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından açığa alındı.

Kartal Anadolu Adliyesi, 2. İş Mahkemesi’nde görülen bir duruşmada kadın avukat savunma yapmak için ayağa kalkınca, erkek hakim, avukatın eteği için “15 santimetre yukarıda. Mevzuata aykırı” demişti.

Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanvekili ve 2. Dairesi, o hakimin tedbiren görevden uzaklaştırılmasına karar verildiğini açıkladı.

GÖREVDEN ALINDI

İstanbul 2. İş Mahkemesi Hakimi Mehmet Yoylu Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından açığa alındı.

HSK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“İstanbul (Anadolu) Adliyesi Hakimi Mehmet Yoylu hakkında yürütülen soruşturma sırasında düzenlenen Müfettiş ön raporu HSK ya ulaşır ulaşmaz olağanüstü toplanan HSK 2. Dairesince değerlendirilmiş, ilgili hakimin tüm davranışları,önceki disiplin işlemine konu eylemleri nazara alınıp bulunduğu hal üzerine göreve devamının yargı erkinin nüfuz ve itibarına zarar vereceği kanaatine varılarak 2802 sayılı yasanın 77. maddesi uyarınca, tedbiren görevden uzaklaştırılmasına karar vermiştir. Kamuoyunun bilgisine saygı ile duyulur”

4/5 (1 Review)