SON TV

HSK’dan kritik hamle! Tartışmalı karara itiraz etti

Danıştay 5. Dairesi, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ ile irtibat ve iltisakı nedeniyle meslekten ihraç edilen 178 ismin mesleğe dönmelerine karar vermişti. Söz konusu kararın ardından Hakimler ve Savcılar Kurulu harekete geçti ve Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’na başvurarak kararı temyiz etti.

HSK’dan kritik hamle! Tartışmalı karara itiraz etti

Danıştay 5. Dairesi, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ ile irtibat ve iltisakı nedeniyle meslekten ihraç edilen hakim ve savcılarla ilgili dikkat çeken bir karara imza atmış, 178 ismin mesleğe geri dönmesine karar vermişti.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Hakimler ve Savcılar Kurulu kararı ile meslekten ihraç edilen yargı mensuplarının itirazları ilk derece mahkeme sıfatıyla Danıştay 5. Dairesi’nde görüşülmeye devam ediyor. Danıştay 5. Dairesi’nde, 5 bin 112 dava açıldı, bunların 4 bin 788’i karara bağlanırken 324 dava ise karar verilmek üzere sıra bekliyor. Danıştay 5. Dairesi tarafından iptal kararı verilen 178 isim Hakimler ve Savcılar Kurulu’na bildirilirken, 146’sının gerekçesi henüz yazılmadığı için HSK’ya gönderilmedi. Ancak Danıştay tarafından HSK’ya gönderilen 178 isim ile ilgili HSK harekete geçti ve Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu’na başvurarak kararı temyiz etti.

Söz konusu bu adımın ardından gözler Danıştay İdari Dava Daireleri’ne çevrildi. Genel Kurul’da yapılacak incelemenin ne zaman yapılacağı belli olmazken, Bakan Bozdağ Danıştay’ın kararına ilişkin bugün yaptığı açıklamada, “abi yargı yetkisinin kullanılmasına ilişkin bir ifade kullanmam doğru olmaz. Yargının verdiği kararları herkesin eleştirme hakkı olduğu gibi benim de var. HSK verilen kararın yargı sürecini takip ediyor. Verilen karar temyiz edildi. Umarız ki Danıştay bu konuda dosya ve delilleri doğru değerlendirerek hakkaniyetli bir karar verecektir. FETÖ ile Türkiye etkin ve kararlı bir mücadele yürütüyor. FETÖ ile iltisaklı olan pek çok kişi kamudan uzaklaştırıldı. Ama bu tamamen bittiği anlamına gelmiyor. Çünkü tespit edilenler uzaklaştırıldı. FETÖ’nün bin bir kılığa girme vasfı var. Farklı kılıklarda karşımıza çıkabiliyorlar. Bu konuda daha çok yol almamız gerektiğini düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

Danıştay 5. Dairesi, mesleğe dönüşün yanı sıra tazminat kararı da almıştı. Göreve iade kararı alınan bütün bu kişilere faiziyle birlikte devletin tazminat ödemesi kararlaştırılırken, kararın HSK tarafından temyiz edilmesinin ardından Danıştay İdari Dava Daireleri’nin nasıl bir karar vereceği kamuoyunda merak konusu oldu.