SON TV

HSK’dan önemli karar, İstanbul’da Ağır Ceza Merkezi sayısı 5’e yükseltildi

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından Küçükçekmece’de Ağır Ceza Mahkemesi kuruldu ve İstanbul’da Ağır Ceza Merkezi sayısı 5’e yükselmiş oldu. Küçükçekmece Ağır Ceza Mahkemesinin, HSK Birinci Dairesi tarafından güz kararnamesiyle atanacak Hakim ve Savcıların göreve başlamasıyla faaliyete geçeceği, güz kararnamesinin ise ekim ayında yayımlanacağı öğrenildi. Küçükçekmece'ye Ağır Ceza Mahkemelerinin kurulmasıyla Adalet Komisyon Başkanı da atanacak.

HSK’dan önemli karar, İstanbul’da Ağır Ceza Merkezi sayısı 5’e yükseltildi

Adalet Bakanlığı’nın, Küçükçekmece’de Ağır Ceza Mahkemesi kurulmasını onaylamasının ardından İstanbul’da Ağır Ceza Merkezi sayısı 5’e yükselmiş oldu. İstanbul, Anadolu, Bakırköy ve Silivri’nin ardından Küçükçekmece’de Ağır Ceza Mahkemesinin faaliyete geçmesiyle Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesinin görev yükü hafifleyecek ve Küçükçekmece yeni Ağır Ceza Merkezi olacak. Küçükçekmece Ağır Ceza Mahkemesinin, HSK Birinci Dairesi tarafından yayımlanacak güz kararnamesiyle atanacak Hakim ve Savcıların göreve başlamasıyla faaliyete geçmesi bekleniyor.

ADALET KOMİSYONU BAŞKANI DA ATANACAK

Küçükçekmece’de Ağır Ceza Mahkemelerinin kurulmasının ardından adliyeye Adalet Komisyon Başkanı da atanacak. SON.TV’nin ulaştığı bilgilere göre, İstanbul’da bir Ağır Ceza Mahkemesi Başkanın, Küçükçekmece Adliyesine Adalet Komisyonu Başkanı olarak atanacağının da kulislerde konuşulduğu öğrenildi.

 

İşte HSK Yaz Kararnamesi’nden sızan ilk bilgiler! Saat kaçta açıklanacak?

GÜZ KARARNAMESİ EKİM’DE

Diğer yandan 27 Eylül’de HSK tarafından mesleğe kabullerine karar verilen 650 Cumhuriyet savcısı ile 350 hakimin kura töreni gerçekleştirilecek. Kura töreninin ardından HSK Birinci Dairesince Mazeret Kararnamesi yayımlanacak. Mazeret Kararnamesi’nin yayımlanmasının akabinde gözler güz kararnamesine çevrilecek. HSK Birinci Dairesinin çalışmalarını tamamlamasının ardından yayımlanacak olan güz kararnamesinde talep toplama işlemleri sürerken, Ekim ayında kararnamenin yayımlanacağı ve daha sonra müstemir yetki kararnamesi için hazırlıklara başlanacağı öğrenildi.