SON TV

HSK’dan Yaz Kararnamesi ile ilgili yeni bilgi

HSK Yaz Kararnamesi’nin bu akşam yayınlanıp yayınlanmayacağı belli oldu.

HSK’dan Yaz Kararnamesi ile ilgili yeni bilgi

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesi tarafından hazırlanan 2020 Adli ve İdari Yargı Yaz Kararnamesi planlamaya göre 5 Haziran’da yayınlanacaktı.

Koronavirüs salgını sebebiyle aksamalar yaşandı ve yargıda tüm işler altüst oldu. Mart sonundan itibaren tüm yargısal faaliyetler önce 30 Nisan’a, ardından yapılan toplantılar ve istişareler sonucu 15 Haziran’a kadar durduruldu.

HSK Adli ve İdari Yargı 2020 Yaz Kararnamesi yayınlandı!

Son dönemde virüsün yayılmasındaki hızın kesilmesi üzerine, yargısal faaliyetlerin bir bölümü 1 Haziran itibariyle başladı. Tam anlamıyla ise 15 Haziran’da başladı.

Yargısal faaliyetlerin ertelenmesi Adli ve İdari Yargı Yaz Kararnamesi’nin de tehir edilmesine sebep oldu. HSK geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuru ile yaz kararnamesinin 5 Haziran’a yetişmeyeceğini duyurdu. 15 Haziran’a kadar yayınlanacağını belirtti.

Ancak dün HSK Birinci Daire Başkanı Halil Koç attığı bir tweet ile kararnamenin belirtilen günde yayınlanmayacağını kaydetti. Şimdi ise, 21 bin kişilik yargı teşkilatında kararnamenin ne zaman yayınlanacağı en çok merak edilen konu…

KARARNAME NEDEN GECİKTİ?

4 bin kişiyi kapsayacağı ve yaklaşık 150 ünvanlının yer alacağı öğrenilen kararname ile ilgili HSK Birinci Daire çalışmalarını sürdürüyor. HSK kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Kurul bazı il başsavcıları ile ünvanlı görevlerin dağılımı konusunda uzun uzadıya istişareler gerçekleştiriyor. Bu durumda kararnamenin gecikmesine sebep oluyor. Çalışmaların bir süre daha sürebileceği belirtiliyor.

Yine HSK kaynaklarından edinilen yeni bilgiye göre, kararname bu akşam yayınlanmayacak. Bu yönde dolaşıma sokulan bilgilerin doğru olmadığı belirtildi. Kurul üyelerinin bugünkü çalışmalarını tamamlayarak kurumdan ayrıldıkları kaydedildi.

NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Kaynaklara göre, kararnamenin ne zaman yayınlanacağına ilişkin ise net tarih yok… Bilindiği gibi, Kararname üzerinde titizlikle çalışan HSK, verdiği süreyi iki kez tehir etti. Fakat bu Birinci Daire heyetinin son kararnamesi olacak çalışmanın Cuma gününe kadar sonuçlanması bekleniyor.

OKUYUCULARIMIZA NOT:

Son.TV bir haber sitesidir. Yargı dünyasını da tüm yönleri ile yakından takip eder. Tek amacı haberciliktir. Güvenilir haber kaynakları vardır. Her zaman doğru haber vermeyi hedefler, okuyucularını yanıltmaktan kaçınır. Amacımız her türlü gelişmeyi en hızlı şekilde sitemiz okuyucularına ulaştırmaktır.

ETİKETLER: