SON TV

HSK’nın kritik iki koltuğu için konuşulan 3 isim!

Hakimler ve Savcılar Kurulu Genel Sekreter Yardımcılığı koltuğunda 2 kritik koltuk boş… Bu koltuğa oturacak isimler ile ilgili SON.TV önemli kulis bilgilerine ulaştı.

HSK’nın kritik iki koltuğu için konuşulan 3 isim!

Geçtiğimiz Temmuz ayının son haftası yani 26 Temmuz 2018 günü Hakimler ve Savcılar Kurulu’nca Yaz Kararnamesi yayınlanmıştı. Bu kararname ile 3 bin 500’e yakın hakim ve savcının yer değişikliği yapılmıştı. İstanbul ve Ankara gibi önemli illerden Yargıtay’a seçilen 100 yeni üye arasında bulunan bazı hakim ve savcılar da bulunuyordu.

Bu hafta başında 2018-2019 yeni adli yılın başlamasıyla birlikte gözler Hakimler ve Savcılar Kurulu Yetki Kararnamesi’ne çevrildi. Yetki Kararnamesi’nin önümüzdeki haftalarda yayınlanacağı öğrenilirken yargı dünyasının beklediği bir diğer konu da HSK Genel Sekreter Yardımcıları’nın kim olacağı hususu…

Bilindiği gibi, HSK Genel Sekreter Yardımcıları Yakup Dokgöz ve Mahmut Akgün geçtiğimiz aylarda açıklanan Yargıtay’a 100 yeni üye listesindeydi. Bu iki kişiden boşalan HSK Genel Sekreter Yardımcılığı koltuğuna kimlerin getirileceği merakla bekleniyor.

İŞTE KULİSLERDE KONUŞULAN 3 İSİM!

SON TV’nin yargı camiasından edindiği kulise göre iki önemli koltuğa 3 ismin konuşulduğu öğrenildi. Bu isimlerin HSK Tetkik Hakimleri Reşat Sağlık, Güven Elçim ve Yusuf Arapoğlu olduğu belirtildi. Zaten Kararname Bürosu’nda görev yapan Reşat Sağlık’ın kararname ve gizli sicil gibi en önemli bürolardan sorumlu genel sekreter yardımcısı olarak atanabileceği kaydedildi.

O İSİMLER NERELERDEN SORUMLU OLACAK?

Koltuğa atanacak 2 ismin; Kararname Bürosu, Müstemir Yetki Bürosu, Genel Kurul Bürosu, Gizli Sicil Bürosu ve İşlemler Bürosu’ndan sorumlu olacak Genel Sekreter Yardımcısı ile İnsan Kaynakları Bürosu, İdari ve Mali İşler Bürosu, Strateji Geliştirme Bürosu, Bilgi İşlem Bürosu, Arşiv ve Dosya Bürosu, Kütüphane ve Dokümantasyon Bürosu, Mesleğe Kabul ve Meslekten Çekilme Bürosu, Meslek İçi Eğitim Bürosu, Maaş ve Tahakkuk Bürosu ve Sosyal İşler Bürosu’ndan sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı olacağı biliniyor.

Bilindiği gibi, HSK Genel Sekreteri Fuzuli Aydoğdu’nun 5 yardımcısı bulunuyordu. Bunlardan ikisi yani Yakup Dokgöz ve Mahmut Akgün, Yargıtay’a seçilen 100 yeni üye arasında yer alınca Kararname Bürosu ve Mesleğe Kabul-Meslekten Çekilme Bürosu gibi önemli görevleri ifa eden yer 2 Genel Sekreter Yardımcılığı koltuğu boş kaldı. Şu anda HSK Genel Sekreter Yardımcılığı görevlerini Ali Erdem, Sinan Ekici ve Müjgan Karyağdı yürütüyor.

Fuzuli Aydoğdu

3 YARDIMCI VE GÖREVLERİ

Ali Erdem; Disiplin Bürosu, Terfi Bürosu ve Açık Sicil Bürosu’ndan sorumlu… Sinan Ekici; Hakim ve Savcı Şikayet Bürosu, Gelen Giden Evrak Bürosu, Kolluk Amirleri Bürosu ve Mevzuat İşleri Bürosu’ndan sorumlu… Müjgan Karyağdı ise; Dış İlişkiler ve Proje Bürosu, Bilgi Edinme Bürosu, Dava İşleri Bürosu, Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu, Yargı Etiği Bürosu ve İnsan Hakları Bürosu’ndan sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı…

ETİKETLER: