SON TV

Huawei neden tehdit olarak görülüyor?

Çinli teknoloji devi Huawei'nin veliahtı Meng Wanzhou'nun tutuklanması, küresel ticaret savaşını yeni bir boyuta taşıdı. Rekabet bu savaşın önemli sebeplerinden biri ancak asıl kavga, dünyada devrim yaratması beklenen 5G'den kaynaklanıyor. Huawei'nin teknoloji piyasasındaki ağırlığı ABD'nin yanı sıra Yeni Zelanda, Avustralya ve İngiltere'de de tehdit olarak algılanıyor

Huawei neden tehdit olarak görülüyor?

Ticaret savaşında ’90 günlük ateşkes’ imzalayan ABD ile Çin arasındaki gerilim yeniden tırmanıyor. Kanada’nın dünyanın en büyük cep telefonu ve telekom ekipmanı üreticilerinden Çinli Huawei’nin sahibi Ren Zhengfei’nin kızı ve Mali İşler Direktörü (CFO) Meng Wanzhou’yu tutuklaması, ABD – Çin ilişkilerinde G-20’de yaşanan ılımlı havayı bozdu. Bugün görülecek davada 46 yaşındaki Meng’in tutukluğuna devam kararı verilir ve ABD’ye iade edilirse, ticaret savaşının yeniden başlaması kaçınılmaz. Uzmanlara göre olabilecek en iyi senaryo, Meng’in tutuksuz yargılanma kararı ile ülkesine geri dönmesi.

5G’NİN EN ÖNEMLİ OYUNCULARINDAN BİRİ

Habertürk’ten Naime Sert’in haberine göre Çin’in teknoloji devi Huawei’nin hedefte olmasının nedeni akıllı telefon pazarında giderek artan gücünün yanı sıra dünyada devrim yaratması beklenen 5G alanındaki ağırlığı.

YENİ ZELANDA VE AVUSTRALYA DA YASAKLADI

Öte yandan ABD’nin yanı sıra Yeni Zelanda ve Avustralya telekom şirketlerinin Huawei’den 5G ağı için altyapı donanımı tedarik etmelerini yasakladı. Gerekçe ulusal güvenlik endişeleri. İngiliz BT Group da dün Huawei tarafından geliştirilen yazılımları 3G ve 4G sisteminden çıkardığını duyurmuştu. İngiliz dış istihbarat servisi de Çin şirketinin güvenlik riski oluşturabileceğini bildirmişti. Şirketin kurucusu Ren Zhengfei’nin eski Çin Halk Kurtuluş Ordusu mensubu olması bu endişelerin en büyük sebebini oluşturuyor.

ZTE’YE YEDİ YIL YASAK GETİRİLMİŞTİ

ABD hükümeti nisan ayında da Çinli telekomünikasyon ekipmanı üreticisi ZTE Corp’un yaptırım ihlalinde bulunduğu gerekçesiyle şirkete ABD teknoloji ürünlerinin satışını yedi yıl süreyle yasaklamıştı. ZTE, daha önce yaptırım uygulanan İran ve Kuzey Kore’ye telekomünikasyon ekipmanı göndermesi sebebiyle ceza almıştı. Şirket yasağın kaldırılması için ABD hükümetine 1 milyar dolar ceza ödemeyi kabul etmişti.

‘MADE IN CHINA 2025 STRATEJİSİ’

Çin, 2015 yılında açıkladığı “Made in China 2025” stratejisi ile teknolojik bağımsızlığı ve ülkeyi dünyanın üretim lideri haline getirmeyi hedefliyor. ABD Başkanı Donald Trump ise “Önce Amerika” stratejisi izliyor.

ETİKETLER: