SON TV

Hünnap meyvesinin faydaları nelerdir?

Hünnap ,ülkemizde insanlar tarafından pek fazla duyulmamış bir meyve türüdür. Bağışıklık sistemine çok büyük etkisi olan hünnap meyvesi kabızlık yaşayanların en büyük kurtarıcılarından. İşte hünnapın insan sağlığına yararları...

Hünnap meyvesinin faydaları nelerdir?

Hünnap, cehrigiller familyasına ait bir bitki. Üzerinde kahverengi tonlarında incecik bir kabuğu bulunan meyve, Çin’de çokça tüketiliyor ve “ölümsüzlük meyvesi” ya da “Tanrı’nın bir hediyesi” gibi sıfatlarla anılıyor.Hünnap, bahçelerde yetiştirildiği gibi yabanî olarak da bulunur. Hünnap her şeyden önce A ve C vitamini zengini. Ayrıca içinde bol miktarda kalsiyum ve magnezyum da var ki bu ikili kemiklerin ve damarların vazgeçilmezidir. Ayrıca güçlü posa yapısı nedeniyle kabızlık problemine de çözüm üretebiliyor. Hünnapın bağışıklığı güçlendirdiği belirtiliyor.Hünnap ile ilgili merak edilenlere haberimiz içerisinden ulaşabilirsiniz.

Mayıs ve haziran aylarında yetişen, güzel kokulu ve 4-5 metrelik bir ağacın meyvesi olan hünnap, halk arasında “doktor hünnap’’ olarak da biliniyor. Zeytin büyüklüğündeki bu şifalı meyve, pektin, tanen, müsilaj, şeker ve C vitamini ihtiva ediyor. Hünnap, reçel ve sirke yapımının yanı sıra bitkisel ilaç olarak da kullanılıyor. Hünnabın, astım ve solunum sistemi hastalarına çok faydalı olduğu, balgam sökücü ve öksürük kesici özelliği olduğu biliniyor. Kanı temizleyip bağırsakları çalıştıran hünnap, streste vücudun kendini tekrar inşa etmesini hızlandırıyor. Nezle ve soğuk algınlığına karşı direnci artıyor. Şekeri dengeliyor. Zihni ve bedeni yorgunluk, zafiyet, ağrı kaynaklı uykusuzluk durumlarında insana güç veriyor. Ateşi de düşürüyor.

Hünnap nedir, nerede yetişir sorusu merak ediliyor. Hünnap ağacı meyvesi faydaları nelerdir? Vatandaşlar hünnap yetiştiriciliği ile ilgili bilgileri öğrenmek istiyorlar. Hünnap, cehrigiller familyasına ait bir bitki. Üzerinde kahverengi tonlarında incecik bir kabuğu bulunan meyve, Çin’de çokça tüketiliyor ve “ölümsüzlük meyvesi” ya da “Tanrı’nın bir hediyesi” gibi sıfatlarla anılıyor.

Rusya, Kuzey Afrika, Güney Avrupa, Orta Doğu ve Batı Amerika’da yetiştirilen hünnap, sert çekirdekli, iri zeytin biçiminde ve büyüklüğündedir. İlk başlarda yeşil iken olgunlaştıkça kırmızıya ve siyah-mor renge döner. Hünnap ağacı ülkemizde çeşitli bölgede yetiştirilmektedir. Özellikle ılıman iklime sahip olan bölgelerde yaygın olarak yetiştirilen ağacının güney bölgelerde ve batı bölgelerde de yetiştirildiği görülür. Orman örtüsü içerisinde oldukça fazla olarak görülen bu ağacın Kış ayları Daha ılık geçen bölgelerde daha fazla üretildiği bilinir. Karasal iklimlerde bahar ayları ılık geçen bölgelerde de yetiştirildiği gözlenir Hünnap ağacının ılık bölgede yetiştirilmesinin sebebi Bahar ayında çiçek açmaya başladığı zaman çiçeğin dondan etkilenmemesi içindir. Çiçeği dondan etkilenen hünnabın meyve vermemesi sebebiyle iklim şartına dikkat edilerek dikilmesi gerekir. Hünnap ile ilgili merak edilenlere haberimiz içerisinden ulaşabilirsiniz.

HÜNNAP NEDİR?

Hünnap, cehrigiller familyasına ait bir bitki. Üzerinde kahverengi tonlarında incecik bir kabuğu bulunan meyve, Çin’de çokça tüketiliyor ve “ölümsüzlük meyvesi” ya da “Tanrı’nın bir hediyesi” gibi sıfatlarla anılıyor.

Rusya, Kuzey Afrika, Güney Avrupa, Orta Doğu ve Batı Amerika’da yetiştirilen hünnap, sert çekirdekli, iri zeytin biçiminde ve büyüklüğündedir. İlk başlarda yeşil iken olgunlaştıkça kırmızıya ve siyah-mor renge döner. En dış çeperi derimsi ve ince, pulpası (yumuşak kısım) kopartıldığında elmadaki gibi sert ve beyaza yakındır. Ancak birkaç saat içinde sarılaşır ve yumuşar. Birkaç gün içinde kabuğu da buruşur. Pulpa, tatlı lezzetlidir. Hünnap, bahçelerde yetiştirildiği gibi yabanî olarak da bulunur.

HÜNNAPIN FAYDALARI NELERDİR?

• Hünnap her şeyden önce A ve C vitamini zengini. Ayrıca içinde bol miktarda kalsiyum ve magnezyum da var ki bu ikili kemiklerin ve damarların vazgeçilmezi.

Ayrıca güçlü posa yapısı nedeniyle kabızlık problemine de çözüm üretebiliyor. Hünnapın bağışıklığı güçlendirdiği belirtiliyor.

• Sindirim sisteminizi düzenler; kabızlık gibi durumlardan kurtulmanızı sağlar.

100 gramı içerisindeki potasyum; günlük potasyum değerinizin %7 civarını karşılamasıyla beraber, kalp ve damar sağlığınıza iyi gelir.

• Diğer bir çok meyvenin aksine; glisemik indeksi düşük olduğu için uzun süre tokluk sağlar.

• Özellikle düzenli spor yapan biriyseniz, içindeki yüksek magnezyum oranı yoğun antrenman sonrası oluşabilecek kas ve kemik ağrılarınıza iyi gelecektir.

• Kanser hücrelerinin oluşumu ve dağılımını önleyici özelliğe sahiptir.

Bu şifalı meyve pazar yerlerinde, manavlarda ve aktarlarda bulunabiliyor. Uzmanlar her sabah 3 hünnap yemeyi tavsiye ediyor. Hünnabın kilosu 10-20 lira arasında satılıyor.

HÜNNAP AĞACI NEREDE YETİŞİR?

Hünnap ağacı ülkemizde çeşitli bölgede yetiştirilmektedir. Özellikle ılıman iklime sahip olan bölgelerde yaygın olarak yetiştirilen ağacının güney bölgelerde ve batı bölgelerde de yetiştirildiği görülür. Orman örtüsü içerisinde oldukça fazla olarak görülen bu ağacın Kış ayları Daha ılık geçen bölgelerde daha fazla üretildiği bilinir. Karasal iklimlerde bahar ayları ılık geçen bölgelerde de yetiştirildiği gözlenir Hünnap ağacının ılık bölgede yetiştirilmesinin sebebi Bahar ayında çiçek açmaya başladığı zaman çiçeğin dondan etkilenmemesi içindir. Çiçeği dondan etkilenen hünnabın meyve vermemesi sebebiyle iklim şartına dikkat edilerek dikilmesi gerekir. Ilıman iklimlerde bahar ayında çiçeği geç açan türlerinin dikilmesi önemlidir. Ticari açıdan yüksek gelir getiren bir ağaç olarak üretilirken devlet tarafından da destek verildiği bilinmektedir. Ülkemizde Denizli, Isparta, Simav gibi birçok bölgede Hünnap ağacının dikildiği bilinmektedir. Zahmetsiz bir meyve olmasının sebebi ile dikiminin yapımının ardından ağaç gerekli düzeyde büyüdüğü için belirli aralıklarla sulaması yapılırken Daha sonrasında su istemeyen ağaçlar arasında yer alır. Bu sebepten dolayı Hünnap ağacının tercih edildiği belirtilmektedir. Ayrıca ağaç için budama işlemi de gerekmez. Sadece şekil vermek ve kurumuş olan parçalarının kesilmesi için budama işlemi uygulanır.

ETİKETLER: