SON TV

İki kritik Başsavcılık için gözler HSK’da

Yargı camiasının merakla beklediği İstanbul ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılıklarıyla ilgili 3 isim ön plana çıkıyor.

İki kritik Başsavcılık için gözler HSK’da
  • Adliye
  • 23 Aralık 2020 15:48

Yargı dünyasının bir süredir merakla beklediği, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK)’nca yayınlanacak Mazeret Kararnamesi öncesi kulisler hareketlendi. Bu hafta yayınlanması beklenen kararnamede en merak edilenler ise İstanbul ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılıkları oldu.

Adli kaynaklardan edinilen bilgilere göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı için iki isim ön plana çıkıyor. Bu isimler; hali hazırda İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığını yürüten İsmail Uçar, diğeri ise Adalet Bakan Yardımcısı Şaban Yılmaz.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı için ön plana çıkan isim ise Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Akça oldu.

25 ARALIK’TA KUMPAS SORUŞTURMASINI YÜRÜTTÜ

Adı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı için geçen İsmail Uçar, bilindiği üzere Fetullahçı Terör Örgütü’nün emniyetteki yapılanmasına yönelik 25 Aralık’ta kumpas soruşturmasını yürütmüştü. İstanbul Adliyesi’nde 2010 yılında göreve başlayan ve Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda Cumhuriyet Savcılığı, Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği görevlerinde bulundu. Nevşehir’li olan Uçar, Temmuz 2017’den beri İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı görevini yürütüyor.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı için ön plana çıkan bir diğer isim ise, daha önce Cumhuriyet Savcısı ve Cumhuriyet Başsavcısı olarak çeşitli il ve ilçelerde görev yaparken, şuanda Adalet Bakan Yardımcılığı görevini yürüten Şaban Yılmaz… 1970 yılında Rize’de doğan Bakan Yılmaz, 1993 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü görevlerinde de bulunan Yılmaz, evli ve iki çocuk babası.

Adalet Bakan Yardımcısı Şaban Yılmaz

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı için ön plana gelen isim ise Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Akça oldu. 1973 yılında Ankara’da doğan Akça, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1995 yılında mezun oldu. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı, Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği görevlerinde bulunan Akça, 2018 yılından beri Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı’nda görev yapıyor. Akça, evli ve iki çocuk babası…

Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Akça