SON TV

İki ülke arasındaki casusluk krizi tırmanıyor

Avusturyalı eski bir albayın Rusya’ya casusluk yaptığı haberleri Avusturya ve Rusya arasında krize neden oldu. İddialar üzerine Rusya Avusturya'nın Moskova Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırdı. Avusturya'ya protesto notası verildi

İki ülke arasındaki casusluk krizi tırmanıyor

Rusya’nın, Avrupa Birliği (AB) nezdinde ilişkilerinin en iyi olduğu ülkeler arasında yer alan Avusturya’la ile arasında casus krizi yaşanıyor. Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, ordudan emekli bir subayın, 90’lı yılların başından bu yana Rusya gizli servisine casusluk yaptığına ilişkin şüpheler bulunduğunu açıkladı. Olayın ardından Rusya’nın Avusturya’ya protesto notası verdiği bildirildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Avusturyalı yetkililerin Rusya’ya yönelik açıklamaları nedeniyle, Avusturya’nın Moskova Büyükelçisinin, Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı belirtildi.

Avusturya’nın, söz konusu “istihbarat” iddialarına ilişkin Rusya ile doğrudan irtibata geçmemesinin, şaşkınlıkla karşılandığı vurgulanan açıklamada, “Avusturya, Rusya ile doğrudan temasa geçmek yerine, basın yoluyla sansasyonel bilgiler sağlama yoluna gitmiştir. Kanıt olmadan sadece şüpheyi temel alan söz konusu yaklaşım, ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin karmaşık hale gelmesine neden olmuştur.” ifadesine yer verildi.

RUSYA’DAN 300 BİN AVROLUK ÖDEME İDDİASI

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, bugün yaptığı açıklamada, ordudan emekli bir subayın, 90’lı yılların başından bu yana Rusya gizli servisine casusluk yaptığına ilişkin şüphelerin olduğunu söylemişti.

Avusturya Adalet Bakanlığı, konuyla ilgili soruşturma başlatmıştı. Emekli askerin söz konusu dönemde Rusya’dan 300 bin avroluk ödeme aldığı öne sürülüyor.

ETİKETLER: