SON TV

İkinci el telefonda garanti için yenileme merkezleri kurulacak

Ticaret Bakanlığı2nın 22 Ağustos tarihinde Resmi Gazete’de yayımladığı tebliğ doğrultusunda, ikinci el telefonların yenilenmesi için yenileme merkezleri kurulacak.

İkinci el telefonda garanti için yenileme merkezleri kurulacak

Kullanılmış malların yenilenmesi, sertifikalandırılması ve tekrar satışa sunulmasını hedefleyen Ticaret Bakanlığı, 22 Ağustos’ta Resmi Gazete’de bir tebliğ yayımlamıştı.

Tebliğe göre, Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen düzenleme veya Türk Standardları Enstitüsü’nün (TSE) belirlediği standartlara uygun şekilde ikinci el telefonlar için yenileme merkezleri kurulacak.

Tebliğde ayrıca, yenileme merkezlerinin bazı standartları da açıklandı. Yenileme merkezlerinin yenileyeceği telefonların en az 1 yıl kullanılmış olması ve veri trafiğinin bulunması zorunlu.

YENİLEME MERKEZLERİNİN ANA HATLARI BELLİ OLDU

Öte yandan yenileme merkezlerinin en az 10 milyar lira sermayesi olması şartı bulunuyor. Yenileme merkezlerinin bakanlıktan onaylı yenileme yetki belgesi olması da gerekiyor. Belgenin süresi ise 5 yıl olacak.

Yetkili alıcı ve yetkili satıcı, ayrı ayrı yetki almak şartıyla, birden fazla yenileme merkezine hizmet verebilecek.

Yenilenmiş ürün garantisinden ve garanti süresince verilecek bakım, onarım ve montaj gibi satış sonrası hizmetlerden yetkili satıcı ve yenileme merkezi birlikte sorumlu olacak, ürünün Türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzuyla satışa sunulması da zorunlu hale getirildi.