SON TV

İmam Hatipli kızlardan dev başarı! Dünya robot yarışmasında yarışacaklar

Güngören İTO Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, 23. Dünya Robot Yarışması’na katılmak için Güney Kore’ye uğurlandı.

İmam Hatipli kızlardan dev başarı! Dünya robot yarışmasında yarışacaklar

STEM Cup Turkey 2019 ulusalarası robotik yarışmasında ‘Otonom Yürüyüş’ ve ‘Akıllı Şehir’ kategorilerinde yüzlerce adayı geride bırakarak birinci olan Güngören İTO Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine, Güngören Belediyesi sponsor oldu. Uluslararası Robot Sporları Birliği Federasyonu, imam hatipli gençleri 8-16 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek olan 23. Dünya Robot Yarışması’nda Türkiye’yi temsil etmeleri için Güney Kore’ye davet etti.

Başarımız şaşırtıyor

İstanbul Havalimanı’ndan dün yarışmanın yapılacağı Changwon kentine uğurlanan öğrencilerden Nidanur Doyran, “Okuldaki teknoloji takımıyla tanışmadan önce robotik konusunda hiçbir bilgim yoktu. Projeye robot beyinlerini tasarlayarak başladık. Bu bilgi ve birikimle önce insanlık adına sonra da Müslümanlık ve ülkem adına büyük başarılara imza atmak istiyorum” dedi. Türkiye’yi ‘Euro Cup Jonior’ kategorisinde temsil edeceklerini söyleyen Şeymanur Gül de imam hatipli kız öğrencilerin robot ve otonom sistemler üzerinde başarılı olmasının herkesi şaşırttığını belirterek, “Tasarladığımız robotun halter kaldırma, penaltı kullanma, hızlı koşu ve maraton yarışı gibi 4 ayrı görevi olacak. Bu görevleri en iyi yapan robot birinci seçilecek” diye konuştu.

8 günde sıfırdan robot tasarımı

Yarışmanın ilk 3 gününde öğrenciler, tasarım fikirlerini geliştirecek. Diğer 5 gün de kategorilerinde yarışacaklar. 16 Ağustos’ta ise tüm ülkelerin katılımcılarından oluşturulacak takımlar kendilerine verilen zorlu görevleri yerine getirecek.

Kaynak: AKŞAM

0/5 (0 Reviews)