SON TV

İmamoğlu’ndan Başsavcı’ya tehdit gibi sözler

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar’ı cep telefonundan arayarak tehdit gibi sözler sarf ettiği ortaya çıktı. İmamoğlu’nun henüz hakkındaki Anadolu Adliyesi’ndeki dava sonuçlanmadan, Başsavcı İsmail Uçar’ı cep telefonundan arayıp, “Saçma sapan bir iddianameyle beni meşgul ediyorsun… Adliyenin çevresini neden kapatıyorsun” dediği ortaya çıktı. Yüksek ses tonu ve gergin bir şekilde Başsavcı’ya hitap ettiği öğrenilen Ekrem İmamoğlu’nun saygısız tavrına o anda Başsavcı İsmail Uçar’ın odasında bulunan bir Başsavcı Vekili de tanıklık etti. Başsavcının ise devlet terbiyesi çerçevesinde İmamoğlu’na cevap verdiği öğrenildi.

İmamoğlu’ndan Başsavcı’ya tehdit gibi sözler

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ dün “Sayın İmamoğlu yaptığı açıklamalarla alenen yargı görevi yapan hakim ve savcılarımızı tehdit ediyor. Bu üslup, bu dil bizim kanunlarımıza göre hukukumuza göre kabul edilemezdir” açıklamalarında bulunurken, İBB Başkanı İmamoğlu’nun İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısını telefonla arayıp kendisi hakkındaki davanın 2. Duruşması sonrası adliye çevresindeki yolların kapatılmasını bahane ederek tehdit gibi sözler sarf ettiği ortaya çıktı.

26 EYLÜL’DE…

Edinilen bilgilere göre olay geçtiğimiz Eylül ayında yaşandı. 23 Eylül Cuma günü İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı’nı arayan İmamoğlu, o gün yoğun toplantı trafiği olan Başsavcı Uçar’a ulaşamadı. 26 Eylül Pazartesi günü, İmamoğlu’na cevaben dönen Başsavcı İsmail Uçar, İmamoğlu’nun kaba ve tehdit vari sözleriyle karşılaştı.

İSMAİL UÇAR

“ARARIM BAK VALİYİ…”

Başsavcı’ya “Ben 16 Milyonun temsilcisiyim. Telefonlarıma neden çıkmıyorsun. Duruşma günü adliyenin etrafını neden kapattın” diyerek hesap sormaya çalışan İmamoğlu, Başsavcı’nın nezaket ve devlet terbiyesi kuralları içerisinde, adliyenin çevresinin kapatılmasının valilik ve kaymakamlık kararı olduğunu ve muhatabının da vali ve kaymakam olduğunu hatırlatması üzerine, “Ararım bak valiyi. Bu işin peşini bırakmam. Ben takipçi birisiyim. Takip ederim bu işi sonuna kadar. Odana da geleceğim. Seni ilk gördüğüm yerde yüzüne de söyleyeceğim bunları” dediği öğrenildi.

“ZATEN SAÇMA SAPAN BİR İDDİANAMEYLE BENİ MEŞGUL EDİYORSUN”

İmamoğlu’nun ayrıca Başsavcı Uçar’a telefonda “Zaten saçma sapan bir iddianameyle beni meşgul ediyorsun” ifadelerini de kullandığı kaydedildi. İmamoğlu’nun tehdit vari sözlerle başsavcıyı tehdit ettiği telefon görüşmesine o anda makamda tesadüfen bulunan bir Başsavcı Vekili’nin de şahitlik ettiği belirtildi. Başsavcı Uçar’ın söz konusu görüşmeyi Hakimler ve Savcılar Kurulu ve Adalet Bakanlığı’na bildirdiği edinilen bilgiler arasında yer aldı.

KAYNAK : SABAH