SON TV

İngiltere’de Brexit anlaşması teknik olarak tamamlandı

İngiltere'de Brexit görüşmeleri için yarın tarihi bir gün olacak. BBC'nin haberine göre, Brexit anlaşması teknik seviyede kabul edildi. Çarşamba günü gerçekleşecek görüşmede bakanlar Brexit anlaşmasını imzalayacak

İngiltere’de Brexit anlaşması teknik olarak tamamlandı

İngiltere’de Brexit görüşmeleri için kritik günlerden biri Çarşamba olacak. İngiliz basınında yer alan haberlere göre, İngiltere ile Avrupa Birliği arasında yapılacak Brexit anlaşması teknik seviyede tamamlandı. Theresa May’in Brexit anlaşmasını bakanlara sunacağını bildirildi. Çarşamba günü, Theresa May kabineyi başbakanlık konutunda toplayarak bakanlardan Brexit anlaşmasını imzalamalarını isteyecek. İngiliz basınında May’in bu akşam tüm bakanlarla baş başa görüşeceği haberleri yer aldı.

Avrupa Birliği’nden ayrılmaya hazırlanan İngiltere, yarın tarihi günlerinden birini yaşayacak.

Başbakan Theresa May’in ofisinden yapılan açıklamada Birleşik Krallık ile Avrupa Birliği arasında yürütülen görüşmelerin tamamlandığı ve yarın May’in yapacağı kabine toplantısında görüşüleceği belirtildi. Kabine toplantısı yarın TSİ 17.00’da yapılacak. Bakanlar aylardır sürdürülen müzakereler sonrasında ulaşılan taslak metni değerlendirecek ve atılacak yeni adımları değerlendirecek.

BAKANLAR BREXIT ANLAŞMASINI İMZALAYACAK

BBC’nin haberine göre, Brexit anlaşması teknik seviyede kabul edildi. İrlanda televizyonu RTE, İngiliz ve Avrupalı müzakerecilerin İrlanda sınırı konusunda anlaşmaya vardıklarını ve anlaşma metninin Londra’ya gönderildiğini duyurdu.

Telegraph ve The Sun, yarın Başbakan Theresa May’in Brexit anlaşmasını bakanlara sunacağını bildirdi. Downing Sokağı Numara 10’da yapılacak görüşmede bakanlar Brexit anlaşmasını imzalayacak. The Sun, tüm bakanların bu gece başbakanlık konutuna gideceğini ve Theresa May’le baş başa görüşeceğini öne sürdü. May’in, anlaşmaya varılan metin için kabineden ne kadar destek göreceği henüz bilinmiyor.

Öte yandan yarın iş gruplarının taslak Brexit anlaşması hakkında bilgilendirileceği ve AB ülkelerinin büyükelçilerinin de Brexit toplantısına çağrıldığı ifade edildi.