SON TV

İngiltere’deki George Floyd eyleminde 125 yıllık heykel yıkıldı

Dünyaya yayılan "Black Lives Matter" eylemleri İngiltere'de 125 yıllık heykeli yıktırdı. Köle tüccarlığından kazandığı parayla kiliselere yardım ettiği için hayırsever kabul edilen Edward Colston'un heykeli, eylemciler tarafından yıkıldı.

İngiltere’deki George Floyd eyleminde 125 yıllık heykel yıkıldı
  • Dünya
  • 07 Haziran 2020 18:36

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Minneseto eyaletinde gözaltına alındıktan sonra polisin uyguladığı orantısız güç sonucu George Floyd adlı siyahi Amerikalı’nın ölümüne tüm dünyadan tepkiler gelmeye devam ediyor.

KÖLE TÜCCARININ HEYKELİ YIKILDI

Amerika’nın birçok yerinde talan ve yağmaya varan protestolar, İngiltere’de de dikkat çekici boyuta geldi. 17. yüzyılda köle ticareti yapan Edward Colston da protestolardan nasibini aldı. Kazancıyla kiliselere yardımda bulunduğu için hayırsever olarak anılan ve memleketi Bristol’de heykeli dikilen Colston’un adı ayrıca, okul, hastane, sokak gibi yerlere de verilmişti.

Bristol’de 125 yıl önce dikilen heykeli ise bugün siyahilere yönelik ırkçılığa karşı eylemler sırasında eylemciler tarafından yıkıldı. Eylemciler o anları sosyal medyadan yayınladı.