SON TV

İngiltere’den Kaşıkçı cinayetine ilişkin ‘küresel yaptırım’ açıklaması

İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin açıklamada, "AB üyesi ortaklarımız ile böyle vahşi insan hakları ihlallerine yönelik küresel bir yaptırım rejimi olanağını araştırıyoruz" ifadelerine yer verildi

İngiltere’den Kaşıkçı cinayetine ilişkin ‘küresel yaptırım’ açıklaması

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili bir açıklama yapıldı. Kaşıkçı cinayetine ilişkin bir küresel yaptırım rejimi olanağının Avrupa Birliği ile birlikte değerlendirildiği belirtildi.

Açıklamada, “AB üyesi ortaklarımız ile böyle vahşi insan hakları ihlallerine yönelik küresel bir yaptırım rejimi olanağını araştırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

İNGİLTERE VE MÜTTEFİKLERİNİN ATACAĞI ADIMLAR İKİ ŞEYE BAĞLI OLACAK

Dışişleri Bakanlığından, AA muhabirinin yönelttiği sorulara verilen yazılı yanıtta, İngiltere’nin, Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesinin hesabının sorulması gerektiği konusundaki net tavrını sürdürdüğü vurgulandı.

“İngiltere’nin ve müttefiklerinin atacağı adımlar iki şeye bağlı olacak.” ifadesi kullanılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İlki, Suudi Arabistan’ın yapacağı nihai açıklamanın inandırıcılığı, ikincisi de böyle korkunç bir olayın asla tekrarlanamayacağına emin olmamızdır. AB üyesi ortaklarımız ile böyle vahşi insan hakları ihlallerine yönelik küresel bir yaptırım rejimi olanağını araştırıyoruz.”

Açıklamada, İngiltere’nin herhangi bir karara varmadan önce Kaşıkçı cinayetiyle ilgili soruşturmanın sonucunu bekleyeceği vurgulandı.