SON TV

İnsan deneyleri yaygınlaşıyor mu? Dünyanın ilk genetik tasarımlı bebekleri dünyaya geldi!

Çin'de yeni bir yöntemle DNA'ları değiştirilen ikiz bebekler dünyanın "genetik tasarımlı" ilk bebekleri olarak dünyaya geldi. "İnsan deneyi" olarak niteledirilen bu denemeler etik tartışmaları beraberinde getiriyor

İnsan deneyleri yaygınlaşıyor mu? Dünyanın ilk genetik tasarımlı bebekleri dünyaya geldi!

Şenzenli araştırmacı He Jiankui, tarafından yürütülen insan deneyleri sonucunda, Çin’de dünyanın “genetik tasarımlı” ilk bebekleri dünyaya geldi. Jiankui, tüp bebek tedavisi yöntemiyle dünyaya gelen ikiz kız bebeklerin DNA’larını geliştirilen “yeni ve etkin” bir yöntemle değiştirdiğini duyurdu.

Yedi kadının tüp bebek tedavisi sırasında bazı embriyoların genetiğinin değiştirildiği ve hamilelikle sonuçlanan ilk denemede ikiz kız bebeklerin dünyaya geldiği açıklandı.

Uzmanlar, He’nin açıklamasının doğrulanması halinde bunun genetik bilimi ve etik açısından yeni bir dönem başlatacağına dikkat çekiyor.

GENETİK TASARIM

Genetik tasarım, birçok ülkede DNA’da yapılacak değişikliklerin gelecek nesillere aktarılabileceği ve diğer genlere zarar verilebileceği endişesiyle yasak.

Bazı uzmanlar da “insan deneyi” olarak niteledikleri bu denemelerin çok riskli olduğunu söylüyor.

HIV’E KARŞI BAĞIŞIKLIK KAZANDIRMAK AMACIYLA DENEY YAPILDI

He, embriyolardaki bu deneyleri, vücüda AIDS virüsü HIV’e karşı bağışıklık kazandırmak amacıyla yaptığını söyledi. Az sayıda insanın bu yeteneğe doğuştan sahip olduğu belirtiliyor.

Araştırmaya katılan erkeklerin hepsinin HIV virüsü taşıyıcısı olduğu, deneyde embriyolarda, HIV virüsünün hücreye girmesine izin veren bir protein oluşturan CCR5 geninin devre dışı bırakıldığı kaydediliyor.

He Jiankui’nin iddiası henüz bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanmadı. Çinli bilim insanı deneyin sonuçlarını henüz bilimsel bir dergide de yayımlamadı.

Ancak deneylere, ABD’li bir doktorun da katıldığı belirtiliyor. ABD’de bu tür deneyler yasak. İnsan klonlamanın yasak olduğu Çin’de genetik tasarım araştırmaları için bir sınırlama bulunmuyor.

ETİKETLER: