SON TV

İran, 11 kişinin öldüğü kazayla ilgili raporu yayımladı

Başaran Holding'in sahibi Hüseyin Başaran'ın kızı Mina Başaran, 7 arkadaşı ve üç mürettebatı taşıyan jetin İran'da düştüğü kazayla ilgili rapor yayımlandı

İran, 11 kişinin öldüğü kazayla ilgili raporu yayımladı

11 Mart’ta Başaran Holding’in sahibi Hüseyin Başaran’ın kızı Mina Başaran ve 7 arkadaşını taşıyan jet Dubai’den İstanbul’a dönüşte, İran’da dağa çarparak düşmüştü. Kazayla ilgili hazırlanan raporda, uçağın hız göstergesinde arıza tespit edildiği kaydedildi. Raporda, uçağın havada tutunamaması sonucu düşüş sürecinin başladığı belirtildi.

Holdinge ait jette 3 de kadın mürettebat vardı. Kazada uçaktaki 11 genç kadın hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerin 10’unun cansız bedeni bulundu. Kaptan Pilot Beril Gebiş’in naaşı 7 ay geçmesine rağmen halen kayıp.

İran’ın kaza ile ilgili 7 ay sonra tamamladığı ön raporda, uçağın hız göstergesinin arızalı olduğuna ve pilotaj hatasına vurgu yapıldı.

HERHANGİ BİR ANORMALLİK RAPOR EDİLMEDİ

Pilotların lisanslı olduğu, tıbbi yönden ve uçuş için uygun nitelikleri taşıdıkları belirtildi. Her iki pilotun da, anormal ve acil durum prosedürleri konusunda eğitimli olduğu kaydedildi. Ancak kaza uçuşu kanıtlarının, bu eğitimlerin etkili olmadığını gösterdiği ifade edildi.

Ekibin, kalkış ve yolculuk sırasında herhangi bir anormalliği rapor etmediği kaydedildi. Ancak İran, Airspeed endikasyonu olarak bilinen hız göstergesinde arıza tespit etti. Raporda, “Hız göstergesindeki arızanın kaynağı bilinmemekle birlikte, sistemin tasarım bilgilerinin araştırılması gerek” denildi.

KAZA NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Raporda, bu sorunun yanıtı da detaylı anlatıldı. Uçağın hızının düşürüldüğü ve havada tutunamadığını belirtildiği rapordu şu ifadeler yer aldı:

“Havada uçağın hız göstergesindeki arıza üzerine, mürettebat harekete geçti. Uçağın motor gücü düşürüldü. Bu hamle, uçağın hız kaybına ve ‘stall’ denilen havada tutunamama durumuna yol açtı. Uçak, pilotun ‘stall’ durumundan kurtulması için yeterli irtifaya sahipti. Ancak uçak havada tutunamadı ve düşüş süreci başladı.”

Raporda, uçuş ekibinin, hem güvenilir olmayan hava hızı konusunda, hem de uçağı kurtarmak için, acil durum prosedürlerini gerçekleştiremediği kaydedildi. Kokpit ekip koordinasyonunun yeterli olmadığı anlatıldı.

Rapora göre uçak, sağlam ve bütün şekilde dağa çarparak parçalandı.

ETİKETLER: