SON TV

İsmail Rüştü Cirit yeniden Yargıtay Birinci Başkanı oldu!

Yargıtay’da başkanlık seçimi gerçekleştirildi. Seçimde mevcut başkan İsmail Rüştü Cirit yeniden Yargıtay Başkanı olarak seçildi.

İsmail Rüştü Cirit yeniden Yargıtay Birinci Başkanı oldu!

Yargıtay Birinci Başkanlığı seçiminin 1. Tur oylaması sonucu İsmail Rüştü Cirit yeniden başkan olarak seçildi.

Gizli oy, açık sayım usulü ile yapılan ve 387 üyenin katıldığı Yargıtay Birinci Başkanlığı seçiminin 1. Turunda İsmail Rüştü Cirit’in 363 oy ile yeniden başkanlığa seçildiği öğrenildi. Cirit’in 363 oy aldığı oylamada 22 boş oyun ve 2 geçersiz oyun çıktığı görüldü.

Yaş haddinden emekli olması için yaklaşık bir yıllık süresi kalan Cirit’in emekliye ayrılacağı 23 Mart 2020’ye kadar görevde kalacağı öğrenildi.

İSMAİL RÜŞTÜ CİRİT KİMDİR?

23 Mart 1955 tarihinde Burhaniye’de doğmuştur. İzmir Namık Kemal Lisesini bitirmiş, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1978 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Şavşat’ta yedek subay olarak yapmıştır.

Burhaniye hâkim adayı olarak mesleğe başlayan Cirit; sırasıyla Hakkari, Araklı, Ahlat Hâkimliği, Zile Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, İnegöl Hakimliği, Kadıköy Hâkimliği ve Üsküdar Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

19 Temmuz 2004 tarihinde Yargıtay Üyeliğine seçilen İsmail Rüştü Cirit, Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca 10 Mart 2011 tarihinde Yargıtay Onüçüncü Ceza Dairesi Başkanlığı’na seçilmiştir; bu görevini sürdürürken 10 Şubat 2015 tarihinde de Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca Yargıtay Birinci Başkanlığı’na seçilmiştir.

Evli ve üç çocuk babasıdır.

0/5 (0 Reviews)