SON TV

İspanya’dan ‘Cebelitarık’ itirazı: Brexit’e karşı oy kullanırız

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez Madrid'deki konferansta yaptığı açıklamada "Bugün itibariyle Cebelitarık ile ilgili hiçbir değişiklik yapılmazsa, İspanya Brexit anlaşmasına hayır oyu verecek" ifadesini kullandı

İspanya’dan ‘Cebelitarık’ itirazı: Brexit’e karşı oy kullanırız

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez tartışmalı İngiltere toprağı Cebelitarık konusundaki metnin değiştirilmemesi durumunda, İspanya’nın Avrupa Birliği’nin taslak Brexit anlaşmasına karşı hayır oyu kullanacağını belirtti.

Sanchez Madrid’deki konferansta yaptığı açıklamada “Bugün itibariyle Cebelitarık ile ilgili hiçbir değişiklik yapılmazsa, İspanya Brexit anlaşmasına hayır oyu verecek” dedi.

İspanya’nın güney kıyısındaki küçük bir yarımada ve 1713’ten beri İngiltere toprağı olan Cebelitarık, Anglo-İspanyol ilişkilerinde önemli bir anlaşmazlık konusu. İspanya uzun süredir egemenlik hakkı talep ediyor.

CEBELİTARIK AB’DEN AYRILACAK

İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borrell Pazartesi günü yaptığı açıklamada Madrid’in Brexit anlaşmasının, Londra ile AB arasındaki gelecekteki ilişkilere dair müzakerelerin Cebelitarık için geçerli olmayacağını açıklığa kavuşturmasını istediğini söylemişti.

Cebelitarık nüfusunun yüzde 96’sı 2016 referandumunda AB’de kalma lehine oy kullanmasına rağmen, Cebelitarık Mart ayında İngiltere ile birlikte AB’den ayrılacak.

İspanya geçen hafta taslak Brexit anlaşmasına Cebelitarık hakkında protokolün dahil edilmesini memnuniyetle karşıladı, ancak Borrell Pazartesi günü yaptığı açıklamada, protokolün konuyla ilgili “belirli bir karışıklığa” neden olduğunu söyledi.