SON TV

İsrail’e ayar veren Başsavcı HSK Başkanvekili oldu! HSK Başkanvekili Mehmet Akif Ekinci kimdir?

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeliğine seçilen yeni üyeler, HSK Başkanı ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül başkanlığında yaptıkları ilk Genel Kurul’da birinci ve 2. Daire başkanlarını belirledi. Buna göre, Birinci Daire Başkanı Halil Koç olurken, HSK Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı Mehmet Akif Ekinci oldu.

İsrail’e ayar veren Başsavcı HSK Başkanvekili oldu! HSK Başkanvekili Mehmet Akif Ekinci kimdir?

Yargı camiasının yakından takip ettiği HSK üyelik seçim sürecinin sona ermesinin ardından 7 Haziran itibariyle görevde olan üyelerin hizmet süreleri sona erdi. Bu kapsamda, Türkiye Büyük Millet Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeliğine seçilen yeni üyeler, HSK Başkanı ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül başkanlığında yaptıkları ilk Genel Kurul’da birinci ve 2. Daire başkanlarını belirledi. Buna göre, Birinci Daire Başkanı Halil Koç olurken, HSK Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı Mehmet Akif Ekinci oldu.Meclisi (TBMM) tarafından seçilen 7 üye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanan 4 üye dün itibariyle göreve başladı. Üyeler, ilk olarak HSK Başkanı ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül başkanlığında Anıtkabir’i ziyaret etti. Daha sonra HSK Başkanı ve Adalet Bakanı Gül başkanlığında HSK binasında ilk Genel Kurul toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı sırasında yapılan oylama sonrasında şu anda Birinci Daire Başkanı olan Halil Koç yerinde kalırken, HSK Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı Mehmet Akif Ekinci oldu.

46 NUMARALI KIRMIZI PLAKANIN SAHİBİ EKİNCİ OLDU

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyelik seçimlerinin tamamlanmasının ve 11 üyenin belirlenmesinin ardından göreve başlayan yeni HSK’da Mehmet Yılmaz’dan boşalan Başkanvekilliği koltuğuna Mehmet Akif Ekinci oturdu. 2. Daire Başkanlığı ile birlikte Başkanvekilliği unvanını da alan Ekinci, 46 numaralı kırmızı plakanın sahibi olurken, HSK’da da dördüncü başkan oldu.

HSK’DA DAİRELER BELİRLENDİ

Ayrıca, yeni üyelerin daireleri de belli oldu. Daire Başkanlığı seçimi sonrasında üyeler içinde bir oylama yapıldı. Yapılan oylamanın ardından, Halil Koç Birinci Daire Başkanı, Hasan Yılmaz, Hamit Kocabey, Ömür Topaç, İbrahim Kolcu ve Ömer Faruk Yıldırım da Birinci Daire üyesi oldu. HSK Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı olarak Mehmet Akif Ekinci seçilirken, Ergün Şahin, Aysel Demirel, Sinan Esen, Cumhur Şahin ve Bilal Temel 2. Daire üyesi olarak belirlendi.

İşte yargının kilit kurumu HSK'nın üyeleri ve görev dağılımı - Son Dakika Flaş Haberler

HSK BAŞKANVEKİLİ EKİNCİ KİMDİR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ikinci defa HSK üyeliğine atandıktan sonra HSK Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı olarak seçilen Mehmet Akif Ekinci, daha önce birçok önemli soruşturmaya imza attı. Bu soruşturmalardan en önemlisi ise, 2010 yılında İHH İnsani Yardım Vakfı ve Özgür Gazze Hareketi tarafından organize edilen ve Gazze’ye insani yardım taşıyan 6 gemiye yönelik İsrail Savunma Kuvvetleri’nin yaptığı müdahale ile Türk vatandaşı 10 yardım gönüllüsünün hayatını kaybetmesi ve gemilerin yolcularıyla birlikte rehin alınmasıyla sonuçlanan olaydı. Soruşturmanın tamamlanmasının ardından dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Akif Ekinci 144 sayfalık bir iddianame hazırlamış, iddianame ABD ve İsrail basınında günlerce yer almıştı.

MAVİ MARMARA’DA NE OLMUŞTU?

İsrail, 31 Mayıs 2010 tarihinde Gazze’ye uygulanan ambargonun kırılması için yola çıkan Mavi Marmara gemisine uluslararası sularda saldırı gerçekleştirmiş, gemide, İsrail Savunma Kuvvetleri askerlerinin saldırısıyla Türk 10 yardım gönüllüsü şehit olurken, 50’den fazla kişi de yaralanmıştı. Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen’in de “İsrail’den izin almalıydılar” ifadeleriyle destek verdiği katliamla ilgili olarak dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Akif Ekinci, tarihi bir iddianame hazırlayarak dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Rau Gabiel Ashkenazi’nin yanı sıra üst düzey 3 İsrailli komutan için yakalama kararı çıkarmıştı.

İDDİANAME TARİHE GEÇTİ

Ekinci, FETÖ’nün soruşturmaya yönelik tüm engelleme çalışmaları ve soruşturmayı kapatmaya yönelik baskılarına direnerek soruşturmayı sürdürdü. Ekinci, iddianamenin son kısmında olayı Türk Ceza Kanunu’na göre değerlendirip, baskın emrini veren dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Rau Gabiel Ashkenazi, Deniz Kuvvetleri Komutanı Eliezer Alfred Maron, Hava Kuvvetleri İstihbarat Sorumlusu Avishay Levi ve İsrail İstihbarat Başkanı Amos Yadlin’in “kasten adam öldürme, kasten adam öldürmeye teşebbüs, nitelikli kasten yaralama, kasten yaralama, silahla kasten adam öldürmeye zincirleme azmettirme, nitelikli yağma, deniz veya demiryolu ulaşım araçlarını kaçırma veya alıkoyma, nitelikli mala zarar verme, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve eziyet suçlarına azmettirme” suçlarından yargılanmalarını talep etmişti. İddianame, İsrail’in uluslararası sulardaki egemenlik iddiasına vurulmuş bir darbe olarak tarihe geçti.

TEZLERİNİ ÇÜRÜTTÜ

Ekinci tarafından hazırlanan iddianamede, İsrail askerlerinin hedef gözeterek ateş edip silahsız mağdurların ölümüne sebebiyet verdiği ve böylelikle orantısız güç kullandığı belirtilmişti. Ekinci, adli tıp raporlarını inceledikten sonra İsrail tarafının, “Gemiye indikten sonra direnişle karşılaşınca ateş açtık” tezini çürüterek ölen yolculardan ikisinin İsrail askerleri tarafından gemiye inilmeden helikopterlerden açılan ateş sonucu öldürüldüğüne dikkat çekmişti.