SON TV

İstanbul Emniyeti’nden dev operasyon: Kandırılıp ülkeye getirildiler, fuhuşa zorlandılar

Ülkeye giriş yasağı bulunan yabancı bayan şahısların örgüt üyesi şahıslar tarafından kandırılarak ülkeye sokulduğu ve burada fuhuşa zorlandıkları bilgisi üzerine harekete geçen İstanbul Emniyeti'nden müthiş operasyon!

İstanbul Emniyeti’nden dev operasyon: Kandırılıp ülkeye getirildiler, fuhuşa zorlandılar

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti ile Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince yapılan çalışmalar kapsamında; ülkeye giriş yasağı bulunan yabancı bayan şahısların örgüt üyesi şahıslar tarafından çocuk bakıcılığı, temizlikçi, mankenlik gibi sektörlerde çalıştırma bahanesiyle sahte pasaportlarla yurda getiren ve ülkeye girişi yapılan şahısları borçlandırmak, baskı, cebir ve tehditlerle zorla fuhuş yaptıran bir suç örgütüne yönelik olarak 3 aylık teknik ve fiziki takip neticesinde düğmeye basıldı.

Tespiti yapılan örgüt lideri ve yöneticilerinin 03 Aralık günü 22.45’te Özbekistan ülkesine kaçacakları yönünde bilgi edinilmesi üzerine şahıslara yönelik yapılan eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda örgüt lideri Ö.M. ve örgüt yöneticisi B.E. isimli şahıslar İstanbul Havalimanı’nda Özbekistan ülkesine kaçmak üzereyken yakalandı. Çalışmaların devamında bahse konu örgüte üye oldukları tespit edilen 9 şahıs daha yakalanarak gözaltına alındı. Şüphelilerin ikametlerinde yapılan aramalarda çok sayıda dijital materyal ve Türk parası ve döviz ele geçirildi.

Yapılan araştırmalarda suç örgütünden kurtulmak isteyen şahısların, örgüt üyelerince ailelerine zarar vermekle tehdit ettikleri, mağdur şahısları darp ettikleri, zorla fuhuş yaptırdıkları, örgütün elinden kurtulmak isteyen bir şahsın ayaklarına sıcak su dökerek işkence yaptıkları, evden kaçmamaları için örgüt üyeleriyle aynı evde kaldıkları ve günde ortalama 15-20 şahısla örgüt yöneticileri tarafından belirlenen evler ya da otellerde zorla fuhuş yaptırıldıkları belirlendi. Ayrıca suç örgütü liderinin kadınlar içerisinden seçtiği kişileri zorla hücre evine kapatarak cinsel saldırıda bulunduğu tespit edildi.

Konu ile ilgili yakalanan ve adli makamlara sevk edilen şüphelilerden 3 şahıs hakkında adli kontrol hükümleri uygulanırken, 8 şahıs ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.