SON TV

İstanbul ilçe seçim sonuçları ne oldu? İşte oy sayımında son durum

İstanbul'da seçim sonuçlarına yapılan itirazların ardından geçersiz oyların sayımına devam ediliyor. Bazı ileçelerde yeniden sayım tamamlandı. Peki yeniden sayılan İstanbul ilçe seçim sonuçlarında son durum ne oldu? İşte İstanbul seçim sonuçları ile ilgili yaşanan son gelişmeler...

İstanbul ilçe seçim sonuçları ne oldu? İşte oy sayımında son durum

İstanbul’da seçim sonuçları oldukça merak ediliyor. AK Parti 18 ilçede seçim sonuçlarına itiraz etmişti. Küçükçekmece, Beyoğlu, Başakşehir, Maltepe, Büyükçekmece, Çekmeköy, Eyüp, Fatih, Tuzla, Sarıyer, Ataşehir, Beykoz, Şile, Bayrampaşa ve Ümraniye ilçe seçim kurullarında geçersiz oyların sayımı yapılıyor. İstanbul’da Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki fark erimeye başladı. Dün sadece Beykoz, Bağcılar ve Arnavutköy’de 5 bin 774 oy Binali Yıldırım’a yazıldı. Peki YSK son dakika İstanbul yerel seçim sonuçları en son durum oy farkı kaç? İstanbul ilçe seçim sonuçları ne oldu? İşte detaylar

Türkiye 2019 yerel seçimlerini geride bıraktı. Kesin olmayan seçim sonuçları YSK tarafından son dakika olarak duyurulmuştu ancak İstanbul ve Ankara’da yaşanan oy hırsızlığı olayları üzerine YSK’ya itirazda bulunuldu. İstanbul 2019 seçim sonuçları kesin olmayarak açıklanmasının ardından Binali Yıldırım’a ait binlerce oyun başka adaylara kaydırıldığı ortaya çıkmıştı. Usulsüzlüklerin yaşandığı ilçelerin bir kısmında AK Parti’nin itirazı kabul edilerek yeniden oy sayımı yapıldı. Gelen son dakika verilerine göre sadece 3 ilçede Binali Yıldırım’ın 6 bine yakın oyunun çalındığı anlaşıldı. Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu’nun arasındaki oy farkı kapanmaya başlayınca 4 Nisan 2019 sabahı itibariyle de vatandaşların 2019 seçim sonuçlarına ilgisi daha da arttı.

Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu arasındaki oy farkının çok az olması, vatandaşların tekrar sayım ile ilgili son dakika haberlerine daha yoğun ilgi göstermesine neden oldu. En çok merak edilen konu ise “Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım arasındaki oy farkı ne kadar oldu?” sorusu.

İSTANBUL SEÇİM SONUÇLARI – OY SAYILARI NE KADAR?

İstanbul’da seçim sonuçlarında hile ve usulsüzlük yapıldığı belgelerle ortaya çıkınca, itirazlar üzerine 17 ilçede oyların yeniden sayılması kararlaştırıldı. Seçmenin AK Parti Adayı Binali Yıldırım’a verdiği, ancak kayıt sırasında CHP Adayı İmamoğlu’na yazılan oylar, sahibine iade ediliyor.

YSK son dakika İstanbul yerel seçim sonuçları açıklaması vatandaşlar tarafından merakla bekleniyor. Özellikle İstanbul’da oy sayımı tüm hızıyla sürüyor. Ak Parti’nin yaptığı itirazlar sonrasında yeniden sayılan oylar akabinde fark giderek azalmaya başladı. Beykoz, Bağcılar ve Arnavutköy’de 5 bin 774 oy Binali Yıldırım’a yazıldı. Sancaktepe Mahallesi’ndeki 1212 No’lu sandıkta Yıldırım 131 oy aldı. Ancak tutanağa 1 yazıldı. Yıldırım’ın aldığı 131 oy İmamoğlu’na yazıldı. Peki YSK son dakika İstanbul yerel seçim sonuçları en son durum ne oldu?

İşte seçim sonuçlarında ve oy oranlarında son durum…

İstanbul İl Seçim Kurulu, ‘Büyükşehir Belediye Başkanı Seçimi İl Birleştirme Tutanak Özeti’ni, kurul girişindeki panoya astı. Geçici sonuç listesi olduğu belirtilirken belgeye göre, Millet İttifakı’nın İBB Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ile Cumhur İttifakı’nın İBB Başkan Adayı Binali Yıldırım arasındaki farkın 24 bin 57 olduğu görüldü. Ardından AK Parti’nin itirazları sonucu 7 ilçede yeniden yapılan sayımlarla, aradaki fark dün 20 bin 509’a düştü. (Sabah)