SON TV

İstanbul ve İzmir’deki kritik iki koltuk için flaş kulisler!

Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun İstanbul Adalet Komisyonu Başkanı ve İzmir Cumhuriyet Başsavcısı’nı Yargıtay üyesi seçmesi ardından bu koltuklara atanacak isimlerle ilgili kulis bilgileri ortaya çıktı.

İstanbul ve İzmir’deki kritik iki koltuk için flaş kulisler!

Yargıtay’da halen emeklilik nedeniyle 16 üyelik boş bulunuyordu. Daha önce çıkarılan ve Yargıtay’ın daire ile üye sayısının azaltılmasını öngören yasa gereği boşalan üyeliklerin yarısı oranında üye seçimi yapılması hüküm altına alınmıştı.

FETÖ İLE MÜCADELE VURGUSU

Bu kapsamda HSK Genel Kurulu’nda 8 yeni Yargıtay üyesini belirlemek için seçim yapıldı. Yeni Yargıtay üyeleri FETÖ ile mücadelede öne çıkan hakim savcılar arasından seçildi.

Önemli FETÖ ve darbe soruşturmalarının yürütüldüğü İzmir’de Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Aydıner Yargıtay üyesi oldu. Aydıner, İzmir Başsavcısı olmadan önce Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı görevinde bulunuyordu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Musa Yücel de önemli FETÖ ve darbe soruşturmalarını yürüten isimdi. Son olarak Ankara’da cezaevlerinden sorumlu başsavcı vekili olarak görev yapan Yücel, FETÖ’nün en büyük finans kuruluşlarından olduğu belirtilen ve kayyum atanan Koza İpek Holdinge ilişkin soruşturmayı yürüten isimdi. Yine Ankara’da önemli darbe davalarına bakan Ağır Ceza Mahkemesi Başkanları Mustafa Yiğitsoy ve Zikrullah Özbağ da Yargıtay üyesi seçilen isimler arasında yer aldı.

İŞTE KULİS BİLGİLERİ

İstanbul Adalet Komisyonu Başkanı Ayhan Ayan’ın Yargıtay üyesi seçilmesi ardından bu koltuğa kimin seçileceği ile ilgili kulis bilgilerine ulaşıldı. Kulislere göre, bu koltuk için ismi en çok konuşulan kişi İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Davud Varlı… Varlı, daha önce de İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı yapmıştı. Yine bu koltuk için İstanbul Adliyesi’nden iki mahkeme başkanının da ismi geçiyor.

Davud Varlı

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı için ise Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Uğurhan KuşDiyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre ve İzmir Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Bestami Tezcan‘ın adı geçiyor. Yargı kaynaklarından edinilen bilgilere göre, HSK’nın söz konusu kritik koltuklar için çok kısa süre içerisinde atama yapacağı, kararnamenin en geç önümüzdeki hafta Cuma gününe kadar yayınlanacağı ileri sürüldü.

Kamil Erkut Güre

 

Uğurhan Kuş

 

Bestami Tezcan

ETİKETLER: