SON TV

İstanbul’da 2019 yerel seçimin kazananı belli oldu!

İstanbul'da kıyasıya süren seçim yarışının kazananı belli oldu. İstanbul'un 2019 yerel seçim sonuçlarına göre Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

İstanbul’da 2019 yerel seçimin kazananı belli oldu!

31 Mart yerel seçimlerinde yaklaşık 10,5 milyon İstanbullu seçmen tercihini yaptı. Seçimin İstanbul’daki kazananı Ekrem İmamoğlu oldu. İşte İstanbul’daki yerel seçimlerin  sonuçları…

İstanbullu seçmenler tercihini yaptı. Yaklaşık 10,5 milyon seçmen İstanbul’da oylarını kullandı.

Türkiye, bugün Mahalli İdareler Genel Seçimleri için oy kullandı. İstanbul’da oy kullanma işlemi sabah 08.00’de başladı, saat 17.00’de sona erdi. 10 milyon 393 bin 532 seçmen 31 bin 124 sandıkta oylarını kullandı.

2019 İSTANBUL YEREL SEÇİM SONUÇLARI

Sandıkların kapanmasının ardından oy sayımına geçildi. İstanbul genelinde sandıkların yüzde 99,75’i açıldı.

Anadolu Ajansı İstanbul verilerini güncelledi. Buna göre, CHP adayı Ekrem İmamoğlu %48,79, Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım %48,51 olarak güncellendi. Ayrıca Anadolu Ajansı’ndan yapılan açıklamada, Ajansın seçim sonuçlarını açıklayarak bir kamu görevi yürüttüğü belirtilerek, “Halkımızın doğru bilgiye ulaşması için gelen son sandık verileri az sonra güncellenerek abonelerimize ulaştırılacaktır.” denildi.

Açılan sandıklardan gelen sonuçlara göre; %99,75

Ekrem İmamoğlu: %48,79

Binali Yıldırım: %48,51

İSTANBUL’DA KIYASIYA YARIŞ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışı, Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım ile Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu arasında geçti.

AA AÇIKLAMA YAPTI

Açıklamada, AA’nın 2014 yılından itibaren Türkiye’de seçim sonuçlarını yayınlayan tek medya kuruluşu olduğu, bu süreç zarfında biri mahalli 5 seçim ve 1 referandum sonucunun başarılı şekilde abonelere ulaştırıldığı hatırlatılarak, verilerin günler sonra kesinleşen YSK verileriyle de birebir aynı olmasının AA’nın başarısını gösterdiği belirtildi.

Anadolu Ajansının, bütün bu seçimlerde kesinleşen resmi sonuçlardan saatlerce önce kamuoyunu aydınlatma görevini bihakkın yerine getirdiği aktarılan açıklamada, “Şunu özellikle belirtmeliyiz ki seçim akşamlarında arzu ettikleri neticeyi alamayan, başarısızlıklarını Anadolu Ajansını hedef göstermek, itibarını sarsmak ve çalışanlarına saldırmakla örtmeye çalışanlar, YSK’nın resmi sonuçları açıklamasıyla her seferinde mahcup olmuşlardır.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Anadolu Ajansı, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleriyle ilgili verilerin aktarılması görevine de sandıkların kapanmasının ardından başlamış ve gecenin ilerleyen saatlerine kadar veri akışı kesintisiz devam etmiştir. Bazı sandıklardan sağlıklı veri akışı temin edilemeyince veri aktarımına bir süre ara verilmiş; kalan yüzde birlik sandık sonucuyla ilgili elimize herhangi bir veri ulaşmadığı için de Yüksek Seçim kurulunun sonuçlarının beklenilmesi kararı alınmıştır. Bu durum kamuoyu ile de paylaşılmıştır. Adayların oy oranlarının birbirine çok yakın olduğu İstanbul için, verilerin sağlıklı bir şekilde geldiği son noktada durup beklemek ve Yüksek Seçim Kurulunun ilan edeceği sonuçları hep beraber görmek en doğru karardır. Yüksek Seçim Kurulu geçici olmayan sonuçlarını her zaman olduğu gibi şeffaf bir şekilde kamuoyuna duyurmaktadır. Güçlü bir demokrasinin olduğu ülkemizde Anadolu ajansı olarak hızlı güvenilir ve sağlıklı verileri sizlere ulaştırma gayretimiz 100 yıldır sürmektedir.

Anadolu Ajansı A.Ş. seçim sonuçlarını açıklayarak bir kamu görevi yürütmektedir. Halkımızın doğru bilgiye ulaşması için gelen son sandık verileri az sonra güncellenerek abonelerimize ulaştırılacaktır.”