SON TV

İstanbul’da artçılar devam ediyor

AFAD ve Kandilli Rasathanesi son dakika açıkladı! İstanbul'da 5.8 büyüklüğünde deprem! İstanbul'da deprem sonrası son durum...

İstanbul’da artçılar devam ediyor

AFAD ve Kandilli Rasathanesi’nin son dakika açıklamasına göre, Marmara Denizi Silivri açıklarında 5.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. İstanbul’un her iki yakasından da hissedilen deprem, büyük tedirginlik ve korku yaratırken vatandaşlara sokaklara döküldü. AFAD, depremin şiddetini 5.8 olarak kamuoyu ile paylaşırken derinliğini ise 6.99 km olarak duyurdu.

KANDİLLİ DUYURDU: 6 BÜYÜKLÜĞÜNDE

Kandilli Rasathanesi ise, İstanbul’un her yerinden hissedilen depremin büyüklüğünü olarak açıklarken derinliğinin 12.6 km olduğunu son dakika olarak duyurdu.

İSTANBUL’DA HİSSEDİLEN DEPREMİN ARDINDAN TELEFON ŞEBEKELERİ KİLİTLENDİ

İstanbul’un neredeyse her ilçesinde hissedilen depremin ardından telefon şebekeleri kilitlendi. Vatandaşlar dışarıya çıktı; biraz önce 3.1 şiddetinde artçı bir deprem de meydana geldi. Depremin merkez üssünün Marmara Ereğlisi olduğu açıklandı.

İSTANBUL VALİLİĞİ SON DAKİKA DEPREM AÇIKLAMASI

Valilik açıklamasında “Deprem sonrası 14.20 itibariyle ilimizdeki AFAD, AKOM, 112, 155, 156 ihbar hatlarına herhangi bir hasar ihbarı yapılmamıştır.” denildi.

OKULLAR VE HASTANELER TAHLİYE EDİLDİ

İstanbul’da saat 13.59’da deprem meydana geldi. Şiddetli sarsıntının ardından İstanbullular sokaklara çıktı. Okullar, hastaneler ve AVM’ler hızla tahliye edildi. Telefon hatları kesildi, İstanbul’da vatandaşlar birbirine ulaşamadı. Büyük paniğin yaşandığı kentte artçı sarsıntılar devam ediyor.

İSTANBUL’DA OKULLAR TATİL EDİLDİ

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada, okulların tatil edildiği duyuruldu.

ARTÇI SARSINTILAR OLDU

Marmara denizi açıklarında ise 3.2 ve 4.4 büyüklüğünde artçı sarsıntılar meydana geldi.

SİLİVRİ DEVLET HASTANESİ BOŞALTILDI

İstanbul’da yaşanan depremin ardından Silivri Devlet Hastanesi güvenlik nedeni ile boşaltıldı. Hasta ve hasta yakınları devlet hastanesi bahçesinde beklemeye devam ediyor. Öte yandan hastaneye yakın bir binanın çatısının yıkılması sonucu 5 kişi yaralandı. Yaralılar hastanelere kaldırıldı.

ÇEVRE İLLERDE DE HİSSEDİLDİ

Deprem kent genelinde ve Sakarya, Tekirdağ, Kocaeli, Yalova, Düzce, Bilecik’te de hissedildi.

KIZILAY BAŞKANI KEREM KINIK’TAN AÇIKLAMA

Kerem Kınık, “Bu #Deprem Marmarada beklediğimiz büyük deprem fayında oldu. Orta büyüklükte bir deprem ve bir iki hafta bu hatta artçılar (4 ve üzeri)sürebilir. Yerkabuğunu kırabilecek bir enerji oluşturabileceğinden hasarlı ve riskli binalardaki vatandaşlarımızın evlerini terk etmesi gerekiyor” dedi.

AFAD: HASARLI BİNALARA GİRMEYİN

AFAD Deprem Dairesi Başkanı Murat Nurlu, “Deprem Kuzey Anadolu fayında meydana geldi. 4.5-4.6 büyüklüğünde artçılar meydana gelebilir. Hasarlı binalara girmeyin” diye konuştu.

SAĞLIK BAKANI KOCA: TEYAKKUZ HALİNDEYİZ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul’daki şiddetli depremin ardından bir açıklama yaptı. Bakan Koca, “Bakanlık olarak her türlü afete karşı teyakkuz halindeyiz” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada “İstanbul Silivri açıklarında meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremde can kaybının yaşanmaması en büyük tesellimiz.Bakanlık olarak her türlü afete karşı teyakkuz halindeyiz” ifadelerini kullandı.

İBB’DEN AÇIKLAMA

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan İstanbul’da gerçekleşen şiddetli depreme ilişkin açıklama geldi. İmamoğlu, “Yapılarla ilgili bir kısım ihbarlar aldık. Sadece Avcılar ve Sarıyer dışında yapı yıkımlarıyla ilgili haberler asılsız çıktı” dedi.

BAŞKAN ERDOĞAN’DAN ABD DÖNÜŞÜ İSTANBUL DEPREMİNE İLİŞKİN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da yaşanan depreme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Şu an itibariyle 28 artçı sarsıntı meydana gelmiştir. Depremle ilgili tüm koordinasyon ilgili bakanlık ve tüm ekiplerimizle yönetilecektir. Binalarla ilgili hasar tespit çalışmaları sürüyor. 8 kadar yaralanma olayı söz konusu, bunlar da hafif yaralı. Bunun dışında binalarda bazı yerlerde hafif hasarlar söz konusu. Bunlar da yakın takipte devam ediyor. Oldukça ciddi sayılabilecek depreme rağmen küçük bir takım hasarlar dışında yüreğimizi yakacak bir haber almadık.” dedi.

Başkan Erdoğan’dan İstanbul’da yaşanan depreme ilişkin önemli açıklamalar

SOSYAL MEDYADAKİ ASILSIZ İDDİALARA SERT TEPKİ GÖSTERDİ

Sosyal medyadaki asılsız iddialara da sert tepki gösteren Başkan Erdoğan, “Bu tür zamanlarda biliyorsunuz çok açıklama yapanlar olur. Bu tür açıklamalar kimseyi yanıltmasın. Az önce sosyal medyada baktım bir kadın bir tweet atmış. Bu tweet de “Köprüleri kullanmayın, köprünün halatları koptu” Böyle densizlik yapanlar da var. Böyle bir şey söz konusu değil.” dedi.