SON TV

İstanbul’da eczaneler maske dağıtacak

İstanbul’da eczaneler maske dağıtacak

Koronavirüs pandemisinin Türkiye’ye sıçramasının ardından maske fiyatlarında artış görülmüştü.

Virüs vakalarının görülmesinin ardından salgınla mücadele kapsamında yetkililer, önlemler almaya devam ediyor. Salgının önüne geçebilmek için maske takma zorunluluğu getirilirken, vatandaşların adreslerine ücretsiz olarak dağıtım yapılıyor.

İSTANBUL’DA ÜCRETSİZ MASKELER ECZANELERDE

İstanbul Eczacı Odası, Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliği’!nin yaptığı görüşmeler sonucunda, ücretsiz maske dağıtımının en hızlı ve güvenli şekilde eczaneler üzerinden yapılmasına karar verildiği bildirildi.

İstanbul Eczacı Odası’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Biz eczacılar, pandemiyle mücadelede en ön safta kesintisiz ilaç hizmeti ve sağlık danışmanlığı sunarak, günlerdir fedakarca büyük bir çaba sarfediyoruz. Sağlık hizmetinin vazgeçilmez bir halkası olan bizler, birinci basamak sağlık sunucusu olarak halk sağlığını korumak adına bu süreçte yine önemli bir görev üstlendik.” ifadeleri kullanıldı.

MASKELER SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN TEMİN EDİLECEK

Ücretsiz maske dağıtımının eczaneler üzerinden yapılmasına karar verildiğinin vurgulandığı açıklamada, süreç ile alakalı ise şunlar kaydedildi;
“Sağlık Bakanlığı’nın temin edeceği maskeler İstanbul Ecza Koop, Selçuk Ecza ve Allianz Healthcare depolarına ulaştırılacak ve eczanelerimize dağıtımı yapılacaktır.

10 GÜN İÇİN KİŞİ BAŞI 5 MASKE

Eczanelerimizin sadece bir depo üzerinden 500 adet (10 kutu) maske talebinde bulunması gerekmektedir. Talepler Bakanlık tarafından takip edileceği için tek bir depo üzerinden talepte bulunulması önemlidir. 20-65 yaş arasındaki vatandaşlarımıza ’10 gün için kişi başına 5 adet maske’ verilecektir.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN TELEFONLARA MESAJLA KOD GELECEK

Vatandaşlarımız, Sağlık Bakanlığı tarafından cep telefonlarına gönderilecek mesajdaki kodu eczanelerimize bildirerek maske alabilecektir. Eczacılarımız, bu kodu TİTCK tarafından İTS veya Reçetem Sisteminde açılacak yeni bir butona girecektir. TİTCK tarafından hangi sistemin kullanılacağı belirlendikten sonra sizlerle ayrıca paylaşılacaktır.

MASKELER ECZANELERE ULAŞTIKTAN SONRA UYGULAMA BAŞLAYACAK

Uygulama, eczanelere maskelerin ulaşmasının ardından başlayacaktır.
Bulaş riskini azaltmak amacıyla maske takmanın zorunlu olduğu bugünlerde denetimsiz üretilmiş, sağlıksız maskelere mahkum edilen halkımıza 5 bin 236 eczanemiz ile ulaşılabilir ve güvenli maske temin etmek, salgınla mücadelenin başarıya ulaşmasında ve halk sağlığının korunmasında son derece önemli bir sağlık hizmetidir. Tüm meslektaşlarımızın bu bilinç ve hassasiyetle mesleki yeminimizin gereğini yerine getireceğinden kuşkumuz yoktur. “

DÜNYADA MASKE SIKINTISI VARKEN TÜRKİYE’DE BEDAVA

Dünyanın dev ekonomilerine sahip devletler halkının maske ihtiyacını karşılayamazken, Türkiye sosyal devlet anlayışı gereği maskeleri halkına ücretsiz ulaştırıyor. Ayrıca bu ülkelere de yardım ediyor…

TRUMP ŞAL ÖNERİSİ VERDİ

ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüs salgını nedeniyle halkının maske ihtiyaçlarını karşılayamayınca İnsanlar maske takmak istiyorsa takabilirler. Ancak çoğu zaman şal ile yüzünüzü kapatmak daha iyi.” dedi.

FRANSA’NIN “ELİNİZDEKİ MASKELERİ VERİN” ÖNERİSİ

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner ise maske yokluğunu “Kimin elinde maske varsa en yakın hastaneye, hastanelere götürüp versin. Sağlık personellerimizin ihtiyacı var.” açıklamasıyla çözmeye çalıştı.