SON TV

İşte bakan yardımcılığı için konuşulan o isim

Bekir Bozdağ’ın Adalet Bakanlığı görevine getirilmesiyle yargı teşkilatı içinde önemli kritik değişikliklerin olabileceği konuşulurken, bu değişikliklerden ilkinin ise Bakanlık içinde yapılacağı netlik kazandı. SONTV, Teftiş Kurulu Başkanlığı, Strateji Geliştirme Başkanlığı, Ceza İşleri Genel Müdürlüğü ve Personel Genel Müdürlüğü’nde kritik üst düzey değişikliklerin yapılacağını, iki bakan yardımcısının da değişeceğini daha önce duyurmuştu. Son dakika kulis bilgisine göre, Bakan Yardımcılığı görevine halen BDDK üyesi olarak görev yapan bir ismin getirileceği öğrenildi.

İşte bakan yardımcılığı için konuşulan o isim

Adalet Bakanlığı Yardımcılığı görevi için Müsteşarlık ve bir süre de Adalet Bakanlığı yapan Yargıtay üyesi Kenan İpek ile üst düzeyde görüşüldüğünü yazmıştık. Ancak İpek’in bu teklife pek sıcak bakmadığını geçen hafta okuyucularımıza hatırlatmıştık. Kulislerde bile konuşulmayan çok özel bir iddiaya göre, İpek’in Adalet Bakan Yardımcısı olarak gelmesi halinde, Yargıtay üyeliğinden istifasının ardından Personel Genel Müdürlüğü’nün kendisine bağlanması ve Bakanlığı temsilen HSK Birinci Daire Üyeliği istediği iddialar arasında yer alıyor. İpek’in, “Eğer geleceksem, güçlü gelmeliyim. Sayın Bakanıma her türlü desteği bütün gücümle saha da verebilmek adına ekibimle birlikte gelmeliyim. Yoksa Bakanlık dahil en üst düzeydeki görevlerde zaten bulundum. Sayın Bakanın göreve gelmesi 2023’e giderken ülke adına önemli bir adım olmuştur. Sayın bakan benim için teşkilatı bilen analiz kabiliyeti çok yüksek bir devlet adamıdır.” dediği iddia edildi.
DÖRT BAKANDAN İKİSİ GİDİYOR MU?
Öte yandan, dört Adalet Bakan yardımcısından geçmişte İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği yapan halen Personel Genel Müdürlüğü’nden sorumlu Adalet Bakan Yardımcılığı ve HSK Birinci Daire Üyeliği görevini sürdüren Hasan Yılmaz’ın yerinde kalacağı ağırlıkla kulislerde konuşuluyor. Adalet Bakan Yardımcıları Zekeriya Birkan, Uğurhan Kuş ve Yakup Moğol için ise kulislerde bu bakan yardımcılarından en az ikisinin görevden alınabileceği belirtiliyor.
BAKAN YARDIMCILIĞI İÇİN BU İSİMLER KONUŞULUYOR
Buna göre; Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyesi Vedat Ali Tektaş’ın Bakan Yardımcısı olarak atanacağı kulislerde uzun süredir konuşuluyor. Ancak Tektaş’ın Hukuk Politikaları Kurulu’na atamasının kısa süre önce olması nedeniyle bu görevde devam edebileceği öğrenildi.
Son dakika kulis bilgisine göre; bakan yardımcılığı için konuşulan bir diğer ismin halen BDDK üyesi olan ve 1 Kasım 2015 tarihinde AK Parti İstanbul Milletvekili olarak seçilen Hurşit Yıldırım’ın olduğu kaydedildi.


HURŞİT YILDIRIM KİMDİR
1974 yılında Yozgat’ta doğdu. İlkokulu Kırşehir’de, orta öğretimini Yozgat/Yerköy İmam Hatip Lisesinde tamamladı.1995 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. İngilizce ve Arapça bilen Yıldırım, Kadıköy’deki kurucusu olduğu Yıldırım Hukuk Bürosunda serbest avukatlık yaptı.

Refah Partisinde “sandık başkanlığı” ile siyasete adım atan Avukat Hurşit Yıldırım AK Parti de sırasıyla Kadıköy Seçim Kurulu Başkanlığı (2002) ,Kadıköy Gençlik Kolları İlçe Başkanlığı (2002-2004), Siirt Pervari Seçim Koordinasyon Merkezi Sorumlusu (2003), Kadıköy Belediye Meclis Üyesi (2004-2009), Kadıköy İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği (2006-2009), Kadıköy İlçe Başkan Yardımcılığı ( Seçim İşleri Başkanı ve Tanıtım Medya Başkanı) (2007-2009), İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyeliği (Seçim İşleri Komisyon Üyesi (2009-2010), İstanbul Anadolu Yakası Seçim İşleri ve Referandum Sorumlusu (2010), Kadıköy Ana Kademe İlçe Başkanlığı ( 2011-2014), 2014 Mart Yerel Seçimleri Kadıköy Belediye Başkan Adaylığı ( 2014), Kadıköy İlçe Başkanlığı (tekrar) 2014-2015), 7 Haziran Milletvekili Seçimleri İstanbul 1. Bölge Milletvekili adayı ( 2015), 1 Kasım 2015 Milletvekili Seçimlerinde “İstanbul Milletvekili” olarak seçildi.
Öğrencilik yıllarından itibaren Ensar Vakfı, Milli Gençlik Vakfı gibi çeşitli sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarında yer aldı. İstanbul Yozgatlılar Derneği Genel Sekreterliği görevinde bulundu. Çeşitli dönemlerde Çağrı ve Hukukun Üstünlüğü Platformu ile İstanbul Barosu seçimlerinde yönetim, denetim kurulu ve genel kurul delege üyelikleri için adaylıkları bulunan Yıldırım, Hukukçular Derneği ve Uluslararası Hukukçular Birliği (UHUB) üyesi.
Çok sayıda şiir, köşe yazısı ve mesleki makaleleri bulunan Yıldırım, “Parlamenter Sistem Krizleri ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Modeli” kitabının da yazarı.