SON TV

İşte kararnameden notlar

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Daire Başkanı Halil Koç başkanlığında kritik kararname toplantısı başladı. Toplantıya, HSK 1. Daire üyeliği yapan Adalet Bakan Yardımcısı Hasan Yılmaz’da katıldı. Toplantıda, Birinci Daire Üyelerine sunulan taslak metin görüşülürken, ünvanlıların da bugün ve yarın gerçekleştirilecek olan toplantılarda belirleneceği öğrenildi. Kararname kapsamında hangi il başsavcılarının değişeceğine ilişkin son dakika kulis bilgilerine SONTV ulaştı.

İşte kararnameden notlar

SONTV, kararname toplantısına ilişkin son bilgilere ulaştı. HSK Birinci Dairesi, 2023 Yaz Kararnamesi için toplandı. Kritik toplantı saat 10.30’da başladı. Toplantıya, HSK 1. Daire üyesi olan Adalet Bakan Yardımcısı Hasan Yılmaz da katıldı.
HSK Birinci Daire Başkanı Halil Koç başkanlığında devam eden toplantıda, Birinci Daire Üyelerine dağıtılan taslak metin görüşülürken, ünvanlıların da hem bugün hem de yarın gerçekleştirilecek olan toplantıda ele alınacağı öğrenildi.

O BÖLGELERDE GÖREV SÜRESİNİ TAMAMLAYANLARIN TAMAMI DEĞİŞECEK
Kararname kapsamında Doğu ve Güneydoğu’da 2 yıllık görev süresini tamamlayan yargı mensuplarının tamamının değişeceği kulislerde konuşulan bilgiler arasında yer alıyor.

KARARNAMEYE DEPREM AYARI
Kararname de 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerde dikkate alınacak. Depremden etkilenen il ve ilçelerde görev yapan yargı mensupları bakımından; kararname kapsamında olmayan yargı mensupları talepleri doğrultusunda görev sürelerine bakılmaksızın kararname kapsamına alındı.
İkinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci bölgelerde görev yapanların atamaları ikinci veya üçüncü bölge yerlere, birinci bölgede görev yapanlar bakımından meslekte 4 yılını doldurmayanların atamaları üçüncü, dördüncü ve beşinci bölge yerlere; meslekte 4 yılını dolduranların ise bir başka birinci bölge yerlere yapılacak
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, dün Yargı ve İş Dünyası Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada kararnameyle deprem bölgelerinde hakim ve savcı sayısını güçlendireceklerini açıklamıştı.
HANGİ İL BAŞSAVCILARININ DEĞİŞMESİ BEKLENİYOR
Kararname kapsamında 30’a yakın il başsavcısının değişebileceği kulislerde konuşuluyor. İstanbul ve Ankara’da Başsavcı değişikliği beklenmezken, İzmir Cumhuriyet Başsavcısının değişeceği kulislerde konuşulanlar arasında yer alıyor. Ancak bu illerde Cumhuriyet Başsavcı vekillerinden bazılarının değişebileceği konuşuluyor.
Diğer taraftan, Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılarının da başka bir ile Cumhuriyet Başsavcısı olarak gideceği kulislere yansıyan bilgiler arasında. Adana, Gaziantep, Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılarının ise göreve devam edeceği konuşuluyor.
Malatya Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran’ın noterliğe geçiş yapması nedeniyle boşta bulunan Malatya Cumhuriyet Başsavcılığına da kararname kapsamında bir isim atanacak.