SON TV

İşte TBMM’nin seçtiği 7 HSK üyesinin aldığı oylar

İşte TBMM’nin seçtiği 7 HSK üyesinin aldığı oylar

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeliğiyle ilgili Anayasa ve Adalet Komisyonlarından oluşturulan Karma Komisyonun belirlediği 21 kişilik aday liste içerisinden 7 üye belirlendi. Buna göre, Bilal Temel 460, Aysel Demirel 458, Ergün Şahin 460, Ömür Topaç 460, Sinan Esen 459, Cumhur Şahin 460 ve Hamit Kocabey 437 oy alarak HSK üyeliğine seçildi.

7 İSİM BELİRLENDİ

Yargı teşkilatınca merakla beklenen HSK üye seçimleriyle ilgili çalışmalar tamamlandı. 13 üyeden oluşan HSK’nın başkanı Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile doğal üyesi Adalet Bakan Yardımcısı Hasan Yılmaz dışındaki 11 üyenin görev süresi 7 Haziran’da dolacak. Buna göre, TBMM’de Karma Komisyon tarafından belirlenen 21 aday için oylama işlemi TBMM Genel Kurulunda yapıldı. TBMM’de seçilecek 7 üye için Anayasa ve Adalet Komisyonlarından oluşturulan Karma Komisyon geçtiğimiz günlerde toplanarak 114 aday adayı arasından 21 adayı belirlemişti. TBMM Genel Kurulunda yapılan oylamada, 21 kişilik aday listede yer alan Bilal Temel, Aysel Demirel, Ergün Şahin, Hamit Kocabey, Sinan Esen, Cumhur Şahin ve Ömür Topaç HSK üyeliğine seçildi.

YAKLAŞIK 2 SAAT SÜRDÜ

Oylamaya geçilmesinin ardından TBMM Genel Kurulunda milletvekillerinin kabinlere girerek oy kullanmaları ile Tasnif Komisyonunun oy sayma işlemi yaklaşık 2 saat sürdü. Yapılan oylama sonrasında gerçekleştirilen sayma işleminin ardından, Yargıtay üyelerinden Ergün Şahin, Ömür Topaç ile öğretim üyelerinden Cumhur Şahin ve avukatlardan Bilal Temel 460, Yargıtay üyelerinden Sinan Esen 459, Danıştay üyelerinden Aysel Demirel 458 ve öğretim üyeleri ile avukatlardan Hamit Kocabey 437 oy alarak ilk tur oylamalarında Anayasa’da öngörülen üye tam sayısının 3’te 2 çoğunluğunun, yani 400 üyenin üzerinde oy alarak HSK üyeliğine seçildi.