SON TV

İşte o savcının rüşvet mesajları

Hem uyuşturucu şebekesi liderliği yapan hem de FETÖ borsası oluşturduğu iddia edilen savcı Osman Yarbaş, SABAH'ın gündeme bomba gibi düşen haberinin ardından Antalya'da gözaltına alınırken, örgüte ilişkin yeni detaylara ulaşıldı. Örgütün FETÖ/PDY'ye üye olma suçlaması ile soruşturma başlatılan ve kovuşturma yapılmasına yer olmadığı yönünde karar verilecek olan şüphelilerden "takipsizlik kararı" karşılığında para istemesi WhatsApp konuşmalarına yansıdı. Ele geçirilen ve SABAH'ın ulaştığı WhatsApp konuşmalarında, örgüt üyesinin savcı Osman Yarbaş'ın talimatıyla bir doktordan 400 bin lira para istediği, doktorun parayı çok bulması sonucu savcının örgüt üyesine "Para lazım 100 bini alsak mı?" dediği yer aldı.

İşte o savcının rüşvet mesajları

Adana’dan Konya’ya uyuşturucu sevkiyatı yapan şebekeye yönelik Konya’daki operasyonda yakalanan polis memuru kuryenin telefonundaki incelemede Cumhuriyet Savcısı Osman Yarbaş’a ulaşılmıştı. Yarbaş’ın uyuşturucu trafiğini yönettiği ve FETÖ borsası oluşturduğu belirlenmişti. Örgüt üyelerinin yabancı kişilerin üzerine alınmış GSM hatlarından FETÖ/PDY’ye üye olma suçlaması ile soruşturma başlatılan ve kovuşturma yapılmasına yer olmadığı yönünde karar verilecek olan şüphelileri tek tek arayarak “Hakkınızda FETÖ suçlamasıyla dosyanız bulunuyor. Eğer 500 bin lira verirseniz kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilecek” dediği ve bu şekilde 3 milyon lira para aldıkları tespit edildi.

GÖZALTINA ALINDI
Türkiye’nin gündemine bomba gibi düşen uyuşturucu ticareti yaptığı iddia edilen savcı Osman Yarbaş, SABAH’ın haberinin ardından Antalya’da gözaltına alındı. Soruşturma dosyasında bir örgüt üyesi ile savcı arasında geçen diyalog dikkat çekerken, yapılan görüşmede örgüt üyesinin bir doktordan takipsizlik kararı karşılığında 400 bin lira para istemesi belgelendi.

SKANDAL MESAJLAR

Ele geçirilen WhatsApp konuşmalarında, örgüt üyesinin savcının talimatıyla bir doktordan “takipsizlik kararı” karşılığında para istediği yer alırken, örgüt üyesi ile savcı arasında geçen diyalog şöyle:

Savcı: Sen ara doktoru. De ki geldin mi Adana’ya diye sert konuş.

Örgüt üyesi: Hafta içi gelemem diyor hafta sonu geleyim diyor.

Savcı: İzin alıp gel deseydin. Senin keyfini mi bekleyeceğiz deseydin.

Örgüt üyesi: O zaman geleyim dedi. Yalnız çok para istiyorsunuz diyor. 100 bine çok diyor. Daha 400 bile demedim.

Savcı: İster ver ister verme diye söyle. 400’ü söyleseydin ya.

Örgüt üyesi: Ne kadar süre verelim parayı toplaması için.

Savcı: Net ol. 400’ü de söyle. Gelmezse neler olabileceğini anlat. İhraç olacağını falan.

Örgüt üyesi: Anlattım. 400 imkânsız diyor.

Savcı: Bu kaşınmaya başladı gibi. Para lazım ya 100 bini alsak mı?

Örgüt üyesi: Konuştum abi param yok açılsın dava dedi.

Savcı: Açarız biz de.

TUTUKLANDI

SABAH’ın gündeme bomba gibi düşen haberinin ardından savcı Osman Yarbaş Antalya’da evinde gözaltına alındı. Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında Antalya’da gözaltına alınan Osman Yarbaş’ın evinde arama da yapıldı. Yarbaş, işlemlerinin ardından ifadesi alınmak üzere Adana’ya gönderildi. Yarbaş, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

HSK SAVUNMA İSTEDİ

Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nca Osman Yarbaş hakkında uyuşturucu sevkiyatlarını yönetmesi nedeniyle kişisel suçtan, FETÖ borsası oluşturması nedeniyle ise görev suçundan iki ayrı inceleme başlatıldı. Yarbaş’ın bu kapsamda 11 Mayıs 2022’de görevden uzaklaştırıldığı öğrenildi.

HSK GÖREV SUÇUNDAN SAVUNMASINI İSTEDİ

Osman Yarbaş’ın gözaltına alınmasıyla HSK İkinci Dairesi, FETÖ borsası oluşturması nedeniyle görev suçu işleyen Osman Yarbaş’ın savunmasını istedi. Osman Yarbaş’ın 10 gün içinde savunma vermesinin ardından HSK İkinci Dairesi, savcının meslekten ihracını görüşecek.

TUTUKLANDI
Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında Antalya’da gözaltına alınan Osman Yarbaş, ifadesi alınmak üzere Adana’ya gönderilmişti. İfadesi alınan Osman Yarbaş, çıkarıldığı mahkemece uyuşturucu ticareti yapmak suçundan tutuklandı.

KAYNAK-SABAH