SON TV

İşten çıkarma ve ücretsiz izin desteği 2 ay daha uzatıldı

Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerini azaltmak için, işten çıkarma yasağı ve ücretsiz izin desteğinin 2 ay daha uzatılmasına ilişkin karar, Resmi Gazete’de yayınlandı.

İşten çıkarma ve ücretsiz izin desteği 2 ay daha uzatıldı

Koronavirüs nedeniyle, İş Kanunu’na 16 Nisan 2020 tarihinde eklenen geçici madde ile iş veya hizmet sözleşmelerinin, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, iş yerinin faaliyetinin sona ermesi, işin sona ermesi halleri dışında, 3 ay süreyle işveren tarafından feshedilmesi yasaklanmıştı.

2 AY DAHA UZATILDI

Cumhurbaşkanlığı kararına göre; 4857 sayılı İş Kanunu uyarınca işverenin 3 aylık süre ile çalışanını işten çıkarma yasağı ve ücretsiz izin desteği 17 Eylül 2020’den itibaren 2 ay daha uzatıldı.

Konuya ilişkin olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da resmi Twitter hesabından açıklamada bulundu.

İşverene, çalışanı 3 aylığına ücretsiz izne ayırma imkanı veren geçici maddede, Cumhurbaşkanına da bu süreleri, 30 Haziran 2021’e kadar her defasında en az üçer aylık sürelerle uzatma yetkisi verildi.

İşten çıkarma ve ücretsiz izin desteği 2 ay daha uzatıldı

Bu madde uyarınca, 17 Nisan’da uygulanmaya başlayan işten çıkarma yasağı, 17 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere 1 aylığına uzatılmıştı.