SON TV

İstihbaratçı Hans Georg Maassen, Almanya İçişleri Bakanlığı Müsteşarı oldu

Almanya İç İstihbarat Başkanlığı’ndan alınan Hans Georg Maassen İçişleri Müsteşarlığına atandı. Maassen’in Siber Güvenlik ve Emniyetten sorumlu olacağı belirtildi. Maassen’in daha üst makam olan İçişleri müsteşarlığına atanması Alman kamuoyunda yine rahatsızlık yarattı. Muhalefet Maassen’e yine çok kızgın. İşte o detaylar...

İstihbaratçı Hans Georg Maassen, Almanya İçişleri Bakanlığı Müsteşarı oldu

Chemnitz’teki radikal sağcı gösterilerle ilgili Alman Bild Gazetesine yaptığı açıklamaları nedeniyle Anayasayı Koruma Teşkilatı başkanlığından alınan Maassen, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı oldu. Bulunduğu görevden alınıp müsteşarlığa terfi ettirilen Hans Georg Maassen’in yeni görevinin polis, siber bilgi ve kamu güvenliğinden sorumlu İçişleri müsteşarı olduğu öğrenildi.

İÇ İSTİHBARATTAN SORUMLU OLMAYACAK

Aşağı Saksonya Chemnitz’teki yabancılara yönelik protesto gösterileriyle ilgili yaptığı basın açıklamalarının ardından Almanya’nın iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı başkanlığından alınan Hans Georg Maassen’in İçişleri Bakanlığı müsteşarı olarak görev yapacak Maassen’in, güvenlikten sorumlu olacak, ancak eski kurumu iç istihbarattan sorumlu olmayacak.

SİBER GÜVENLİK VE KAMU GÜVENLİĞİ ONA EMANET

Maassen’in Salı akşamı açıklanan Anayasayı Koruma Teşkilatı başkanlığından el çektirildiği haberinin ardından Çarşamba günü gazetecilerin karşısına geçen Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Maassen’in Federal Polis Teşkilatı, Siber ve Bilgi Güvenliği ile Kamu Güvenliğinden sorumlu olacağını belirtti. Horst Seehofer, Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın Maassen’in yetki alanı içerisinde olmayacağını da ifade etti.

HANS GEORG MAASSEN BAŞKANLIK GÖREVİNİ ŞİMDİLİK DEVAM ETTİRECEK

Maassen hakkında “O, nereye yerleştirilirse oradaki görevi yerine getiren klasik bir memur” tanımlamasını yapan İçişleri Bakanı, Maassen’in yerine kimin getirileceğinin henüz belli olmadığını söyledi. İç İstihbarat Teşkilatının yeni başkanı belirlenene kadar Maassen’in mevcut görevini devam ettireceğini ifade eden İçişleri Bakanı Seehofer, “Almanya Federal Cumhuriyeti’ndeki iç güvenlik durumu nedeniyle bu mekanizmaların işletilmesi mecburi.” dedi.

HANS GEORG ENGELKE İÇ İSTİHBARATTAN SORUMLU MÜSTEŞAR OLACAK

Seehofer, İçişleri Bakanlığı’nda Anayasayı Koruma Teşkilatı’nı denetleme görevinden sorumlu olacak kişinin bakanlık müsteşarı Hans Georg Engelke olduğunu söyledi. Maassen’in gelmesiyle İçişleri Bakanlığında yeni bir müsteşarlık pozisyonunun açılmayacağını kaydeden Seehofer, bakanlıkta imardan sorumlu müsteşar olan 55 yaşındaki Gunther Adler’in geçici olarak emekliliğe ayrılacağını belirtti.

SPD, MÜSTEŞAR GUNTHER ADLER’İN EMEKLİLİĞİNDEN RAHATSIZ OLDU

Ancak Müsteşar Gunther Adler’in geçici olarak emekliliğe ayrılmasının, hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti’de (SPD) rahatsızlık yaratacağı tahmin ediliyor. SPD’li olan ve inşaat konusunda uzun bir deneyime sahip Müsteşar Adler, şu ana kadar İçişleri Bakanlığında şehir planlama, konut ve imar konularından sorumluydu. Basın toplantısında Adler’in yaptığı işleri takdir ettiğini belirten Horst Seehofer, kararın koalisyon hükümet ortaklarından Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel, SPD Genel Başkanı Andrea Nahles ile birlikte yaptıkları toplantıda alındığını belirtti.

Seehofer, Maassen’in yerine Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın başına kimin geçeceğini liderlerle yapılan toplantılarda karara bağlamadıklarını söyledi.

SİYASİ LİDERLERİN MAASSEN’E GÜVENİ KALMADI

Hans Georg Maassen’in Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın başkanlığından alınıp daha yüksek maaşla İçişleri Bakanlığına getirilmesine dair eleştirileri reddeden İçişleri Bakanı Seehofer, Maassen’i görevden alma fikrinin kendisine ait olmadığını, kendisine kalsa Maassen’in Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın başında kalması gerektiğini, alınan kararın koalisyon hükümetini oluşturan partilerin liderlerin baskısıyla alınan bir karar olduğunu ifade etti. Seehofer, koalisyon ortaklarının kurumun yöneticisi olarak Maassen’a güvenlerinin bittiğini ifade etti.

CHEMNİTZ OLAYLARINDA NE OLMUŞTU

26 Ağustos’ta Almanya’nın Aşağı Saksonya Chemnitz kentinde 35 yaşındaki Küba kökenli Alman vatandaşı Daniel H. Bıçaklanarak öldürülmüştü. Katil zanlısı olarak Iraklı ve Suriyeli iki sığınmacının gözaltına alınmasının ardından kentte radikal sağ ile sağ popülist grupların birlikte organize ettiği ırkçı protesto gösterileri olmuştu. Sosyal medyada yayınlanan video görüntülerde gösterilerde protestoculardan bazılarının yabancıları sopalarla kovaladığı görülüyordu. Maassen, Chemnitz’teki olaylar sırasında yabancılara “yabancı avı” yapıldığına dair ellerinde sağlam bir bilgi olmadığını söylemiş ve İçişleri Bakanı Seehofer de iç istihbarat başkanına güveninin tam olduğunu açıklamıştı. Alman ZDF televizyon kanalı ise bir polis raporuna dayandırdığı haberinde ellerinde taşlar bulunan 100 kadar yüzü maskeli sağcının “yabancı avına” çıktığını aktarmıştı.