SON TV

İYİ Parti’li Türkkan, kaçak yapıda rekortmen

Muhalefetin ilginç simalarından İYİ Parti'li Lütfü Türkkan'a vekili olduğu Kocaeli'nde orman arazisine fabrika kurmak, besi çiftliğine 15 kaçak yapı inşa etmekten 660 bin lira ceza kesildi, 110 bin liralık bir ceza daha kesilmesi bekleniyor.

İYİ Parti’li Türkkan, kaçak yapıda rekortmen

Özel helikopteriyle yaptığı geziler ve kızının lüks ev partileri ile adından söz ettiren Türkkan’ın servetinde kaçak yapılar göze çarptı. Sosyal medyada sıkça yalan haberlerle ülke ekonomisini hedef alan Türkkan’ın kaçak yapılaşması pes dedirtti.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’ın, fabrikasının bir kısmını orman arazisine kurmanın yanında 15 ayrı kaçak yapıyla adeta rekor denemesi yaptığı ortaya çıktı.

ORMAN ARAZİSİNE FABRİKA!

AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Lütfü Türkkan’ın vekili olduğu Kocaeli’nin Dilovası ilçesindeki fabrika ve çiftliğinde kaçak yapılaşmanın olduğunu ortaya çıkarması üzerine Gebze Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri inceleme başlattı. İncelemeler neticesinde Türkkan’ın fabrikasının bir bölümünün orman arazisine kurulu olduğu tespit edildi.

Fabrikanın yanı sıra, Türkkan’a ait çiftlikte 15 ayrı kaçak yapı daha olduğu saptandı. Ekiplerin belirlediği alanlara şerit çekilerek mühür vuruldu. Dilovası Belediyesi’nce yapılan incelemelerde de 15 kaçak yapı ve çiftliğin ise bir kısmının, TOKİ arazisine inşa edildiği anlaşıldı.

662 BİN LİRA CEZA KESİLDİ

Belediye Encümeni’nce ruhsata bağlanabilecek yapıların ruhsatlı hale getirilmesi için 1 ay süre verilirken 775 Sayılı Gecekondu Kanunu’nun 18. Maddesi kapsamına giren yapıların yıkılması ve 3194 Sayılı İmar Kanunu’nun 42. Maddesine tespit edilen 15 adet kaçak yapı için de toplam 662 bin 794,44 TL para cezası uygulanmasına karar verildi.

Kararda ayrıca Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacağı bildirildi. Öte yandan bölgede herhangi bir yıkım yapılmadığı görüldü.

Çiftliğin besicilik işletmesi olması sebebiyle Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce inceleme başlatıldı. Müdürlüğün, 5403 Toprak Koruma Kanunu ve 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri Gıda ve Bitki Sağlığı Kanunu’na muhalefet ihbarı üzerine çiftlikte yaptığı incelemede 28 bin 278,76 metrekare alanda yapılan yapılardan sadece 2008 yılında 806 metrekare için izin alındığı belirlendi.

110 BİN LİRALIK BİR CEZA DAHA YOLDA

Toplam 6 parselde 28 bin 278,76 metrekarelik arazinin, 11 bin 983,03 metrekaresinin yapılaşma ile bozulduğu görüldü. 5403 Toprak Koruma Kanunu’na muhalefetten 110 bin TL para cezası kesilmesi bekleniyor.