SON TV

İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşıma zam yaptı

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, toplu taşıma uygulanacak yeni ücret tarifesini oy çokluğu ile kabul etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşıma zam yaptı

İzmir Büyükşehir Belediyesi ağustos ayı olağan meclis toplantılarının üçüncü birleşiminde, toplu ulaşım ücretlerinin tarifesindeki değişiklik görüşüldü. Meclis 1 Eylül’den itibaren geçerli olmak kaydıyla toplu ulaşım ücretlerine zam yaptı.

Oy çokluğuyla alınan zam kararına Ak Parti grubu tepki gösterdi. Toplu ulaşıma yüzde 5,6 zam yapılması, 90 dakikalık aktarma süresinin 120 dakikaya çıkarılması, ikinci ve üçüncü binişlerden 50 kuruş ücret alınmasına yönelik teklif, AK Partili ve MHP’li Meclis üyelerin ret oylarına karşın oy çokluğuyla kabul edildi.

İNDİRİM GİBİ GÖRÜNEN ZAM!

Buna göre, tek biniş ücretinde 10 kuruş indirim yapılarak 3,56 liradan 3,46 liraya düşürüldü. Ancak 12 yıldır süren 90 dakika içinde yapılan aktarmaların ücretsiz olması uygulaması kaldırıldı ve 120 dakika içerisindeki 2. ve 3. binişlerden 50 kuruş, sonraki aktarmaların ise ücretsiz olması kararlaştırıldı. Öğrenci, öğretmen ve 60 yaş tarifelerinde ise herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Son 12 yıldır uygulanan 90 dakikanın ortadan kalkmasıyla birlikte, daha önce 3 ve üzeri aktarma için 3 lira 56 kuruş öderken, bundan sonra 3 ve üzeri aktarma için 4 lira 46 kuruş ödeyecek.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in seçim çalışmalarında; 90 dakikalık aktarma uygulamasının kaldırılmayacağı ve indirimler yapılacağına yönelik vaatleri vardı. Ancak Soyer’in göreve geldiği günden bugüne, ulaşıma yüzde 40’ın üzerinde zam yapıldı.

Geçen haftaki Meclis toplantısında da İzmir’de yaşanan büyük su sıkıntısına rağmen suya yüzde 11,56 oranında zam yapılmıştı.