SON TV

İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Fahri Mutlu Tosun’u bekleyen yapısal sorunlar!

HSK kararnamesi ile 20 ilde cumhuriyet başsavcılarının görev yeri değişti. Kararname ile 3 bin 423 hakim ve savcının da ataması yapıldı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı görevini yapan Mustafa Öztürk, HSK kararıyla Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı’na atanırken, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fahri Mutlu Tosun İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına atandı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Fahri Mutlu Tosun’u bekleyen yapısal sorunlar!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fahri Mutlu Tosun’un ataması İzmir’e yapıldı. Ancak Başsavcı Tosun’u İstanbul’dan daha İzmir’e gelmeden yılların verdiği yapısal sorunlar bekliyor.

İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Fahri Mutlu Tosun
İzmir depreminin ardından bloklar arası geçişleri sağlayan köprüler orta hasar gördüğü için can güvenliği nedeniyle kullanıma kapatıldı. Ancak aradan geçen 3 senede yönetimsel faktörler nedeniyle C, E, F isimli köprülerde onarım bir türlü yapılamadı.

İzmir Bayraklı Adliyesi’nin görev yapan yaklaşık 350 hakim ve 200 savcı, 3 yıl geçmesine rağmen onarılmayan adliye binaları nedeniyle büyük tedirginlik yaşıyor. Yargı mensupları evlerinden görev yaptıkları adliyeye doğru giderken aileleriyle ne olur olmaz diyerek sabahları helalleşerek ayrılıyor.

İzmir Bayraklı Adliyesinde; Hakim, Cumhuriyet Savcısı, Yazıişleri Müdürü, Zabıt Katibi, Mübaşir ve diğer görevlilerle birlikte aynı anda 3 bin personel görev yapıyor. Aslında Adalet Bakanlığı’nın her türlü deprem desteği tam olarak vermesine rağmen Bayraklı Adliye binasının bugüne kadar neden onarılmadığı muamma!

PERSONEL SERVİSLERİ ÇALIŞMIYOR!

İzmir Adliyesi’ni hedef alan PKK’lı teröristlerle çatışmaya giren ve kahramanlığı sayesinde onlarca kişinin hayatını kurtaran Polis Memuru Fethi Sekin’in şehit düştüğü 5 Ocak 2017’deki saldırı olayından sonra güvenlik tedbirleri kapsamında Bayraklı Adliyesi personelinin tüm servisleri iptal edildi. Aradan geçen 6.5 yıla rağmen personel servisleri yeniden hizmete bir türlü açılmadı. Bayraklı Adliyesi personelinin bu konuda büyük sıkıntı yaşadığı öğrenildi.

HAKİMLERİ ÇAĞ DIŞI UYGULAMAYA MAHKUM ETTİLER!

Tüm dünyayı kısa sürede etkisi altına alan koronavirüs pandemisinin ardından Bayraklı Adliyesi personelinin kullandığı katlardaki çay ocakları ve kafetaryalar kapatıldı. Ancak aynı süreci yaşayan diğer büyükşehir adliyelerinde pandeminin bitmesiyle birlikte kafeterya ve restoranlar yeniden hizmete alınırken, İzmir Bayraklı Adliyesi’nde hala kapalı olarak tutuluyor. Bu durum tepki çekerken, İzmir Barosu ve katip sendikaları bugüne kadar İzmir Adliyesi’ndeki sorunları defalarca gündeme getirerek gereğinin yapılması için taleplerde bulundu. Ancak aradan geçen yıllar içerisinde bir türlü adım atılamadı.

Bayraklı yerleşkesi içinde görev yapan hakim ve savcılara dışarıdan misafir geldiğinde ise bir bardak çay bile doğru düzgün ısmarlanamıyor. Adliye de görev yapan yargı mensupları odalarında kettle (su ısıtıcı) ile misafirlerine çağ dışı bir şekilde çay servisi yapmak zorunda kalıyorlar.

HAKİM VE SAVCILAR BÜYÜK TEDİRGİNLİK YAŞIYOR

İzmir’de 30 Ekim 2020’de meydana gelen depreminin ardından hasar gören ve depremin şiddeti nedeniyle tavanları çöken İzmir Bayraklı Adliyesi’nde bloklar arası köprülerde orta ve ağır hasar oluştu.

Oluşan hasar nedeniyle bloklar arasındaki köprüler kullanıma kapatıldı. Aradan geçen 3 senede köprülerde herhangi bir güçlendirme çalışması yapılmadı ya da yapılamadı…

Bu nedenle İzmir Adliyesi’nde görev yapan hakim ve savcılar, deprem korkusuyla büyük tedirginlik yaşıyor. Birinci derece deprem bölgesi olan İzmir’de Bayraklı Adliyesi’nin olası bir depremde çok daha büyük hasarlar almasından korkuluyor.

İzmir Cumhuriyet Başsavcısı olarak atanan Fahri Mutlu Tosun’u daha görevine başlamadan maalesef bekleyen sorunlar bu şekilde öne çıkıyor…