SON TV

İzmir’de savcılıktan tuhaf karar! Soruşturma izni istemeden reddetti : “Burada usulsüzlük var”

İzmir Büyükşehir ve Balçova Belediyeleri tarafından yarım asırdır mağdur edilen vatandaşlar iki yıl önce Balçova Arsa Mağdurlarının Sesi Derneği’ni (BAMSES) kurdu. İzmir 16.Asliye Hukuk Mahkemesi İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mülkiyetinde bulunan 1 milyon metrekarelik araziye ihtiyati tedbir koydu. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya hakkında ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan yaptığı suç duyurusu ile ilgili ‘kovuşturmaya yer yoktur’ kararı verdi. Avukat Zafer Aksoy, “İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, 4483 sayılı yasa gereği İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya hakkında İçişleri Bakanlığı’ndan soruşturma izni istemeden direk takipsizlik kararı verdi. Savcılık makamı burada kanunu çiğneyerek usulsüzlük yapmıştır" dedi.

İzmir’de savcılıktan tuhaf karar! Soruşturma izni istemeden reddetti : “Burada usulsüzlük var”

İzmir Büyükşehir ve Balçova Belediyeleri tarafından yarım asırdır mağdur edilen vatandaşlar iki yıl önce Balçova Arsa Mağdurlarının Sesi Derneği’ni (BAMSES) kurdu. Adeta yılan hikayesine dönen mağduriyetin giderilmesi için hukuki mücadele başlatan dernek Gaziemir Belediyesi’nin 10 yıl önce Büyükşehir Belediyesi’nden taşınmazlarını almayı başardığı mahkeme kararını örnek göstererek dava açtı. İzmir 16.Asliye Hukuk Mahkemesi İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mülkiyetinde bulunan 1 milyon metrekarelik araziye ihtiyati tedbir koydu. Bu gelişme ile 5 bin arsa mağduru için umut ışığı doğdu.

BAKANLIKTAN İZİN İSTEMEDEN KARAR VERDİLER
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, arsa mağdurlarından Özlem Akbel’in avukatı Zafer Aksoy aracılıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya hakkında ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan yaptığı suç duyurusu ile ilgili ‘kovuşturmaya yer yoktur’ kararı verildi. Yapılan itiraz da İzmir 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından reddedildi. Avukat Zafer Aksoy, “İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, 4483 sayılı yasa gereği İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya hakkında İçişleri Bakanlığı’ndan soruşturma izni istemeden direk takipsizlik kararı verdi. Savcılık makamı burada kanunu çiğneyerek usulsüzlük yapmıştır. 4483 sayılı yasa gereği İçişleri Bakanlığı ile herhangi bir yazışma yapmadan kanuna aykırı şekilde karar vermiştir. Kanun yararına bozma yoluna da başvurduk. Cevap bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Konu ile ilgili SABAH’a konuşan BAMSES Derneği avukatı Zafer Aksoy, “Derneğin temin ettiği belgelerle hazırladığımız dosya ile yargıya başvurduk ve Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açtık. Balçova Belediyesi tarafından, 1971 yılından itibaren arsa tahsisi vaadi ile yaklaşık 5 bin vatandaştan 2. tertip arsalar olarak bedelleri nakit tahsil edilen taşınmazlar ile ilgili hukuki kısaca şöyle. Taşınmazların mülkiyeti Balçova Belediyesi tüzel kişiliğinde iken, 1980 askeri darbesi nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediyesine devredilmiştir. 1984 yılında 3030 sayılı Büyükşehir Kanunu çıkarılmıştır. 3030 sayılı kanun, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ‘taşınmazları iade etme’ yükümlülüğünü, Balçova Belediyesi’ne ise ‘taşınmazların iadesini talep etme’ yükümlülüğünü getirmiştir. Daha sonra 1992 yılında Balçova Belediyesi yeniden tüzel kişilik kazandıktan sonra, 3030 sayılı Kanun gereğince oluşturulan Devir/İade Komisyonu kararı (İzmir Valiliği İdare Kurulu’nun 11.02.1993 tarih 33 sayılı kararı) gereğince eski malik Balçova Belediyesine taşınmaz mülkiyetinin iadesi ve tapuda Balçova Belediyesi adına tescili gerekirken; bugüne kadar mülkiyetin Balçova Belediyesine iadesine (devrine) ilişkin idari işlemler her iki belediyenin pasif tutumları nedeniyle yerine getirilmemiştir. Balçova Belediyesi bugüne kadar ısrarla İzmir Büyükşehir Belediyesi aleyhine dava açmamış ve bu durumun hukuki sonucu olarak hak sahibi olan alıcı kişilerin mülkiyet hakkına ulaşmaları bugüne kadar engellenmiştir. Taşınmazların mülkiyeten hak sahipleri adına tescil edilebilmesi ve hak sahiplerinin mülkiyet haklarına ulaşabilmeleri için BAMSES Derneği tarafından dava açılmıştır. Balçova belediyesi, makbuzlu arsa mağdurlarının taleplerine verdiği tüm cevaplarda “1970’li yıllarda Balçova Belediyesi’nce vatandaşlara satılan arsaların tapu dağıtımı 12 Eylül 1980 tarihinde durdurulmuştur. Bu tarihten sonra belediyemizin tüzel kişiliği kaldırılarak tüm taşınmaz mallan İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmiştir. 1992 yılında belediyemiz yeniden kurulmuş ise de dağıtıma konu arsalar belediyemize devredilmemiştir. Sınırlarımız içerisinde Büyükşehir mülkiyetinde bulunan parseller belediyemize devredilmesi halinde hak sahiplerine dağıtılacaktır” demektedir.

 

KAYNAK : SABAH