SON TV

Joe Biden rakibini karıştırdı: Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik skandal sözler

ABD Başkan adayı Joe Biden'ın Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında söylediği skandal ifadeler gündem oldu.

Joe Biden rakibini karıştırdı: Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik skandal sözler

ABD Başkan adayı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı Türkiye’de muhalefeti destekleyerek iktidarın değiştirmesini hedeflediklerini açıkladığı ifadeleri EHA Medya ortaya çıkardı.

Geçtiğimiz yılın aralık ayında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan ABD Başkan adayı Biden’ın sözlerinden ABD seçimlerinde mevcut Başkan Donald Trump ile değil de adeta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yarışıyormuşcasına bir tavır sergilediği görüldü.

“ERDOĞAN’I DEVİRECEĞİM”

Biden, sarf ettiği sözler:

“Bence ona (Erdoğan’a) çok farklı bir yaklaşım uygulamalıyız. Başkan seçilirsem Erdoğan’ı darbeyle değil seçimle devireceğim, muhalefete destek vereceğim. Parlamento’ya katkı sunmak isteyen Kürt toplumunu entegre etmek için… Bu iş bir süre iyi gidiyordu. Bir yol haritamızın olduğunu açıkça göstermemiz lazım. Düşündüğümüz şeyle ilgili sesimizi yükseltmemiz lazım, bedel ödemeli.”

“Muhalefeti desteklediğimizi açıkça göstermeliyiz”

“Onlarla doğrudan temasa geçip Erdoğan’ı yenecek duruma gelmelerini sağlamalıyız.”

“Ona bedel ödetmeliyiz.”

TEPKİ YAĞDI

Dış güçlerin içişlerine müdahalesi olduğuna ikna olmayan bir çok kişiye yanıt olan Biden’ın sözlerine hem iktidar hem de muhalefetten tepki gösterildi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun resmi Twitter hesabından şu açıklamada bulundu:

“ABD Başkan Adayı Joe Biden’ın Aralık ayında kullandığı, nitekim bugünlerde medyaya yansıyan ifadeleri Türkiye üzerinde oynanan oyunların ve müdahaleci yaklaşımların adeta bir yansımasıdır. Bu ifadeler demokrasiyle ve Türkiye-ABD ikili ilişkilerinin doğasıyla örtüşmemektedir.

NATO müttefikimiz olan ABD’nin bir başkan adayının diplomaside de yeri olmayan bu yakışıksız ifadelerinin mevcut yönetimce de kabul edilemez görüldüğüne inanıyoruz. Türkiye, siyasi oyunlara malzeme yapılacak bir ülke asla değildir.

ABD siyasi kurumları ile Amerikan kamuoyunun günlük siyasi kazanımlar için yapıldığı ayan beyan ortada olan bu sorumsuz açıklamalara prim vermeyerek gereken tepkiyi göstermesi demokrasinin bir gereğidir.

Tüm bunların yanında, ülkemizdeki muhalif siyasetin, kendisini küçük düşürücü ve milletimizin aklında soru işaretleri oluşturan bu ifadelere herhangi bir tepki göstermemiş olması üzücüdür ancak bizler için şaşırtıcı değildir.

Türkiye, demokratik siyasi atmosferin bu tip sorumsuz beyanatlarla bozulmasına müsade etmeyecek, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde mücadelesine devam edecektir.”

“GEREKİRSE TEKRAR CEVAP VERİLİR”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop da resmi Twitter hesabından Biden’ın sözlerine 15 Temmuz hatırlatmasıyla yanıt verdi:

“Biden’lar “our boys” dedikleriyle hiç seçim kazanamamıştır; sadece darbe yaptırmıştır. Bu millet onların “our boys” dediklerine de en son 15 Temmuz’da gereken cevabı vermiştir, icab-ı halinde tekrar hak ettikleri cevabı verir.

Rusya’nın ABD seçimlerine müdahalesi 4 yıldır tartışılırken Biden, Türkiye seçimlerine müdahale niyetinde olduğunu açıklamış. Himmete muhtaç dede… Önce kendi ülkenizde şaibesiz ve dış etkiye açık olmayan bir seçim yapabilseniz keşke… Türkiye düşmanlığı daima kaybettirir.”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik,  Biden’ın sözlerine telefonla bağlandığı NTV yayınında tepki gösterdi.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Biden! Unutma! Ülkemizin egemenliği ve bağımsızlığı, milletimizin demokratik tercihleri senin seçim kampayanın çerezi değildir. Cumhurbaşkanımız ve ülkemiz için söylediğin sözler akıl, izan ve siyasal ahlâk dışıdır. Şiddetle kınıyoruz!

Biden! Unutma! Türkiye’de kimin iktidar olacağına sadece milletimiz karar verir. Darbelere, dayatmalara geçit vermez. Emperyalistlerin heveslerini kursaklarında bırakır.

Bu sözler geçmiş aylarda söylenmiş olsa da emperyalist, dayatmacı ve darbeci siyaset anlayışının açık bir itirafıdır.” açıklamasında bulundu.

“YAŞASIN TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE CUMHURİYETİ”

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da resmi Twitter hesabından açıklama yaparak, “Emperyalist devletler Türkiye’nin de, Arap’ın da, Irak’ın da, Anadolu’nun da, Suriye’nin de düşmanlarıdır. Millet iradesinden başka bir gücü asla tanımıyoruz. CHP dün olduğu gibi bugün de emperyalist emellerin karşısındadır! Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, resmi Twitter hesabından Biden’a Georg Floyd’un son sözlerini hatırlatarak kendi dertleriyle ilgilenmesi gerektiğini söyledi. Türkiye Türkiye’den yönetilir.” diyen Karamollaoğlu, “Ülkemiz siyasetini dizayn etmenize asla izin vermeyeceğiz! Sorunlarımız ne kadar büyük olursa olsun, kendi içimizde çözecek bilgi, birikim ve tecrübeye ülke olarak sahibiz. Siz kendi dertlerinize yanın. “I Can’t Breathe Joe Biden” şeklinde paylaşım yaptı.