SON TV

Kağıthane- Gayrettepe Havalimanı Metro Hattı’nda ilk sefer tarihi belli oldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kağıthane-İstanbul Havalimanı metro hattının Nisan 2021’de açılacağını duyurdu.

Kağıthane- Gayrettepe Havalimanı Metro Hattı’nda ilk sefer tarihi belli oldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yapımı devam eden Gayrettepe İstanbul Havalimanı metro hattı Göktürk İstasyonu’nda inceleme gerçekleştirdi.

İncelemelerin ardından açıklama yapan Bakan Karaismailoğlu,“Kağıthane – İstanbul Havalimanı arası Nisan 2021’de, Gayrettepe İstanbul Havalimanı arası ise 2021 yılı son çeyreğinde hizmete açılacak.” dedi.

“TÜRKİYE’NİN EN HIZLI METRO ARAÇLARI BURADA KULLANILACAK”

Gayrettepe- İstanbul Havalimanı metrosunun birçok açıdan rekorların projesi olacağını belirten Karaismailoğlu, “Ülkemizde ilk defa on adet kazı makinesi bu metro projesinde kullanıldı. Projemiz Türkiye’nin en hızlı kazılan metro projesi olarak tarihe geçmiştir. Türkiye’nin en hızla metro araçları da burada kullanılacak. Türkiye’de metro araçlarının hız limiti 80 kilometre ancak bu hat saatte 120 kilometre hız yapacak şekilde projelendirildi.” ifadelerini kullandı.

PROJENİN ÖZELLİKLERİ

İstanbul’un Avrupa Yakası’nda yapılması planlanan en önemli metro hatlarından biri olan İstanbul Havalimanı Raylı Sistem Hattı, bu hattın hizmete girmesiyle birlikte, İstanbul Havalimanı’na hızlı ve konforlu erişim sağlanacak ve şehrin önemli toplu taşım aktarma merkezleriyle kent içi raylı sistem hatlarının entegrasyonu sağlanacak.

Toplam uzunluğu yaklaşık 70 kilometre olacak hattın, Gayrettepe- İstanbul Havalimanı yönünde uzunluğu ise yaklaşık 37.5 kilometre, İstanbul Havalimanı- Halkalı yönünde de 32 kilometre olacak şekilde planlandı.

İstanbul Yeni Havalimanı Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metro Hattı, İstanbul Avrupa Yakası’nın kuzey kesiminde, doğu-batı aksında konumlandırıldı. Şişli, Kağıthane, Eyüp ve Arnavutköy ilçelerinden geçmektedir. Sefer sıklığının 3 dakika olarak planlandığı hatta, maksimum işletme hızı 120 km/saat olup, istasyonlar ve güzergâh araçların 4’lü veya 8’li diziler halinde işletilmesine imkân tanıyor.