SON TV

Kan grubuna göre Koranavirüs bulaş riski değişiyor

Dünyada 7 milyon kişiye bulaşan ve birçok kişinin hayatını kaybetmesine nedne olan koronavirüsün bulaşma riskinin kan grupları arasında farklılık gösterdiği tespit edildi.

Kan grubuna göre Koranavirüs bulaş riski değişiyor

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs, dünya genelinde 7 milyon kişide enfekte oldu. Birçok kişinin de yaşamını kaybettiği virüs salgınında tedavi ve aşı çalışmaları sürerken hastalığın yayılımyla ilgili de araştırmalar yapılıyor. İtalya ve İspanya’daki bin 610 yeni tip koronavirüs hastasından alınan kan örnekleri üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde koronavirüsün kan gruplarına göre etkisinin farklı olduğu tespit edildi.

KAN GRUBU A OLANLAR

Çalışmaya göre Covid-19 virüsün bulaşma olasılığı A grubunda yüksek çıktı.

Norveçli ve Alman bilim insanlarının yaptığı araştırma; insan genomunda 2 noktanın Covid-19 için solunum riskiyle ilişkili olduğunu ortaya koydu. Etkilerden bir diğeri de kan grupları. Buna göre; en riskli kan grubu A olurken en düşük risk ise 0 oldu.

Kan grubu A olan hastaların oksijen ihtiyaçları ve entübe olma olasılıkları yüzde 50 daha yüksekken, kan grubu 0 olan hastalarda aynı olasılık yüzde 35 daha az olarak değerlendirildi.

Aynı sonuçlar daha önce Amerika ve Çin’de yapılan araştırmalarda da ortaya çıkmıştı.