SON TV

Karadeniz’de sular ısınıyor.. Ukrayna ile Rusya savaşın eşiğinde!

Rusya ile Ukrayna arasında yeni bir gerginlik başladı. Rusya, sınır ihlali olduğunu belirterek Ukrayna savaş gemilerini engelleyip ateş açtı. Savaş Kabinesi'ni acil toplantıya çağıran Ukrayna'dan "Askeri saldırı eylemi oldu", Rusya'dan ise olayın Ukrayna'nın provokasyonu olduğu açıklamaları geldi. Rusya ve ABD de, BMGK'ya acil toplanma çağrısında bulundu.

Karadeniz’de sular ısınıyor.. Ukrayna ile Rusya savaşın eşiğinde!

Türkiye’nin 374 kilometre uzağındaki Azak Denizi’ndeki Kerç Boğazı’nda Rusya ile Ukrayna deniz kuvvetlerine ait gemiler birbirine girdi. Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Rusya Federal Güvenlik Servisine (FSB) ait sınır güvenliği teknesinden Ukrayna savaş gemilerine ateş açıldığını duyurdu. Olayda 2 asker yaralanırken Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, savaş kabinesini acil toplantıya çağırdı. Öte yandan Rusya, yaşanan gerginliğin ardından BMGK’yi acil toplantıya çağırdı.

RUSYA, ‘RUS KARA SULARINI İHLAL’ GEREKÇESİYLE UKRAYNA GEMİSİNİ VURDU

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), dün sabah saatlerinde Rusya sınırlarını ihlal eden Ukrayna’ya ait Berdyansk, Nikopol and Yany Kapu gemilerinin yerel saatle 19:00 sularında tekrar Rus kara sularını ihlal girişiminde bulunduğunu belirtti. Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Rusya Federal Güvenlik Servisine (FSB) ait sınır güvenliği teknesinden Ukrayna savaş gemilerine ateş açıldığını duyurdu.

UKRAYNA GEMİLERİ ALIKONULDU

Sputnik’in haberine göre; Söz konusu Ukrayna savaş gemilerinin güç kullanılarak durdurulması amacıyla silahların kullanıldığını ifade eden FSB, gemilerin Rusya’nın Karadeniz’deki karasularında alıkonulduğunu duyurdu.

Tansiyonun yükselmesinin ardından Ankara’dan itidal çağrısı geldi. Poroşenko, “Gemileri ve mürettebatı derhal serbest bırakın” açıklamasını yaptı.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri’nden gelen açıklamada Kerç boğazına doğru ilerleyen 3 savaş gemisinin Rusya tarafından zorla durdurulduğu açıklandı.

Ordu, gemilerin geçişinin engellenmesi için Rusya’nın kontrolündeki köprünün altına büyük bir kargo gemisi yerleştirdiğini açıkladı. Ayrıca gemilerin ikisine ateş açıldığı ve olayda 6 Ukrayna askerinin yaralandığı bildirildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Savaş Kabinesi’ni acil toplantıya çağırdı.

UKRAYNA’DA SAVAŞ KABİNESİ TOPLANDI

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Genel Sekreteri Aleksandr Turçinov, ülkenin savaş durumuna geçmesi için Savaş Kabinesi’nin toplandığını bildirdi.

Turçinov, toplantıda Rus savaş gemilerinin Ukrayna savaş gemilerine yaptığı müdahalenin “askeri saldırı eylemi” olduğunun vurgulandığını belirten Turçinov, “Toplantıda ülkede savaş durumu ilan edilmesi mahiyetinde sıkıyönetim kararı alınması için Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi’nin toplanması önerildi” dedi.

POROŞENKO UKRAYNA’DA SIKIYÖNETİM ÖNERİSİNİ DESTEKLEDİ

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Rus savaş gemilerinin Azak Denizi’nde Ukrayna savaş gemilerine silahlı müdahalesi nedeniyle ülkede sıkıyönetime geçilmesi önerisini desteklediğini bildirdi.

Poroşenko, “Sıkıyönetime geçmesi önerisini destekleme kararı veriyorum. Ukrayna Parlamentosu’na başvurulacak” ifadelerini kullandı.

Söz konusu kararın seferberlik içermeyeceğini, ancak “hazır olmak” amacı ile alınacağını dile getiren Poroşenko, kişi hak ve özgürlüklerinin de kısıtlanmayacağına dikkat çekti.

Ukrayna basınında parlamentoda oylamaya sunulacak sıkıyönetim kararının 60 günlük bir süreyi içerdiği ifade edildi.

KRİZ NASIL GELİŞTİ?

Pazar sabahı, Ukrayna’ya ait Berdyansk ve Nikopol gambotlarıyla, Yana Kapa römorkoru Karadeniz’deki liman kenti Odessa’dan Azak Denizi’ndeki Mariupol’a gitmek üzere yola çıktı.

Ukrayna’ya göre, Ruslar römorkora çarparak gemileri durdurmaya çalıştı. Ukrayna gemileri daha sonra Kerch Boğazı’na doğru yollarına devam etti ancak tanker tarafından yolları kesildi.

Rusya bölgeye iki avcı uçağı ve iki helikopter yolladı.

Kremlin’e göre, Ukrayna gemileri yasadışı bir şekilde Rus karasularına girdi ve bölgede güvenlik nedeniyle deniz trafiği durdu.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), devriye teknelerinden birinin Ukrayna Donanması’na ait gemileri ele geçirmek için güç kullandığını kabul etti. FSB, olayda sadece üç denizcinin yaralandığını açıkladı.

Ukrayna yetkilileri ise gemilerin Mariupol’a gönderileceğini daha önceden Ruslara bildirdiklerini söylüyor.

BBC Türkçe

ETİKETLER: