SON TV

Kararname erken mi açıklanacak

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından yayımlanacak son yılların en kapsamlı kararnamesinde taslak metin üzerinde çalışmalarda sona gelindi. Genel Sekreterlik tarafından hazırlanan taslak metnin önümüzde hafta Birinci Daire’ye gönderileceği öğrenildi. Hakimler ve Savcılar Kurulu kaynaklarından alınan bilgiye göre; kararnamenin ilan edilen tarih olan 17 Haziran 2022 Cuma günü yayımlanacağı belirtildi.

Kararname erken mi açıklanacak

Yargı teşkilatının merakla beklediği kararnamenin ilan edilmesine günler kala yargı kulisleri hareketli günler geçiriyor. Genel Sekreterlik taslak metin üzerindeki çalışmalarda sona gelirken, çalışmanın önümüzdeki hafta HSK Birinci Dairesine gönderileceği öğrenildi. HSK Birinci Dairesince ünvanlıların görüşmelerine de başlandığı bilgisi edinilirken, hangi il başsavcılarının değişeceği de netlik kazanmaya başladı.
Kararname kapsamında 30’un üzerinde il başsavcısının değişeceği bilgisini geçtiğimiz günlerde paylaşmıştık. SONTV’nin yargı kulislerinden edindiği son bilgilere göre; kararname kapsamında Ankara, İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Şanlıurfa, Sakarya, Bolu, Rize, Zonguldak, Samsun, Edirne, Çanakkale, Tekirdağ, Kırklareli, Konya, Aydın ve Denizli illerinin başsavcılarının değişmeyeceği; Kocaeli, Sinop, Yalova, Kırşehir, Muğla, Bilecik, Van, Siirt, Karaman, Bartın, Düzce, Kahramanmaraş, Eskişehir, Adıyaman ve Bursa başsavcılarının ise değişeceği öğrenildi.
KARARNAME İLAN EDİLEN GÜNDE AÇIKLANACAK
Yargı teşkilatında Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından 17 Haziran 2022 tarihinde ilan edilecek kararnamenin daha erken açıklanacağı konuşulurken, HSK kaynaklarından alınan bilgiye göre kararnamenin ilan edilen günde açıklanacağı belirtildi.