SON TV

Kaşıkçı Cinayeti Apple Watch’ta!

SABAH Gazetesinin haberine göre; 2 Ekim günü Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra ortadan kaybolan ve öldürüldüğü belirtilen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın infaz edildiği anların nasıl kaydedildiğini ilk kez açıklıyor. Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgilere göre Kaşıkçı’nın Başkonsolosluk’ta öldürüldüğü anların ses kaydı kolundaki Apple Watch ile an be an kaydedildi.

Kaşıkçı Cinayeti Apple Watch’ta!

SABAH, 2 Ekim günü Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra ortadan kaybolan ve öldürüldüğü belirtilen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın infaz edildiği anların nasıl kaydedildiğini ilk kez açıklıyor. Güvenilir kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre Kaşıkçı’nın Başkonsolosluk’ta öldürüldüğü anların ses kaydı kolundaki Apple Watch ile an be an kaydedildi.

ÖNCEDEN SEZİP APPLE WATCH’I KULLANDI

Kaşıkçı’nın elektronik saatini Iphone’u ile senkronize ederek ses kayıt tuşuna basıp konsolosluğa girdiği ve böylelikle burada yaşadıklarını kaydettiği belirlendi. Suudi infaz timinin Kaşıkçı’yı sorguladığı, işkence yaptığı, hatta öldürdüğü anlara ilişkin ses dosyasının saat tarafından kaydedilerek dışarıda nişanlısı Hatice Cengiz’in elinde olan Kaşıkçı’nın telefonuna ve depolama alanı Icloud’a aktarıldığı belirlendi. Başkonsolosluğa girmeden önce nişanlı Cengiz’e “Eğer çıkmazsan Türk-Arap Medya Derneği’ni ve Yasin Aktay’ı ara” diyen Kaşıkçı’nın içeride başına gelebilecekleri önceden sezip bu yüzden Apple Watch’ı kullandığı değerlendiriliyor.

SUİKASTÇILAR KAYITLARI SİLMEYE ÇALIŞTI

Suudi suikastçıların Cemal Kaşıkçı Başkonsolosluk’ta katledildikten sonra saatin olayı kaydettiğinin farkına vardıkları, saate müdahale etmek için şifreler girdikleri, açamayınca son çare olarak Kaşıkçı’nın önceden tanımlı parmak izini kullanarak saate müdahale etmeye çalıştıkları ortaya çıktı. Suudi suikastçıların bazı dosyaları silmeye uğraştıkları, ancak sadece birkaç e-postayı silmeyi başardıkları belirlendi. Edindiğimiz bilgilere göre MİT ve Emniyet yetkilileri Apple Watch’tan dışarıdaki telefona gönderilen ses dosyasını açınca cinayet ânını dinledi. Bütün görüşmeler Arapça bilen tercüman vasıtasıyla çözülüp analiz edildi.

SABAH, 2 Ekim günü Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra ortadan kaybolan ve öldürüldüğü belirtilen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın infaz edildiği anların nasıl kaydedildiğini açıklıyor.

Kaşıkçı’nın 2 Ekim günü Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra kendisinden bir daha haber alınamaması olayıyla ilgili çok önemli bulgulara ulaşıldı. Bu bulgu, Kaşıkçı’nın öldürüldüğü anların ses kaydının kolundaki Apple Watch tarafından an be an kaydedilmiş olması.

Başkonsolosluğa girmeden önce nişanlı Cengiz’e “Eğer çıkmazsan Türk-Arap Medya Derneği’ni ve Yasin Aktay’ı ara” diyen Kaşıkçı’nın içeride başına gelebilecekleri önceden sezip bu yüzden Apple Watch’ı kullandığı değerlendiriliyor.

ÖNCEDEN SEZİP APPLE WATCH’I KULLANDI

SABAH Özel İstihbarat Bölümü’nün güvenlik kaynaklarından edindiği bilgilere göre Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim günü nişanlısı Hatice Cengiz ile Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nun Levent’teki binasına geldi. Cep telefonlarını nişanlısına bırakan Kaşıkçı, Iphone telefonunun Bluetooth’unu açarak eşleştirilmiş Apple Watch’ını yanına aldı. Kaşıkçı içeri girmeden önce Apple Watch’ın ses kayıt uygulamasını aktif hale getirdi.

Bu nedenle Kaşıkçı’ya Suudi Arabistan’dan iki jetle gelen suikast timi tarafından müdahale edildiği anlar, elektronik saat ile an be an kayıt altına alındı. Bir başka deyişle Kaşıkçı’nın sorgulandığı, işkence edildiği ve öldürüldüğü anlar Apple Watch’ın hafızanı ses kaydı olarak girdi. Cep telefonu ile senkronize olan saate kaydedilen dosya aynı zamanda telefona ve Icloud (Apple Bulut Server) depolama alanına da kaydedildi.

Cemal Kaşıkçı’yı öldüren Suudi infaz timinin bütün konuşmaları bu dosyaya kaydedildi. Kaşıkçı öldükten sonra saatin kayıt yaptığını anlayan Suudi infaz timindeki istihbaratçılar önce şifre denemeleri yaparak Apple Watch’ı açmaya çalıştıklar. Bunu başaramayınca Kaşıkçı’nın parmak izini kullanarak bir şekilde saate giriş yapıp bazı dosyaları silmeye çalıştılar. Edindiğimiz bilgilere göre Suudi istihbaratçılar bazı dosyaları silmeyi de başardılar. Ancak dosyaların tamamını silemediler.

SES KAYITLARI TEK TEK ANALİZ EDİLDİ

Cemal Kaşıkçı’nın telefonuna kaydedilen ses dosyası soruşturmayı yürüten güvenlik birimleri tarafından nişanlısındaki telefonda bulundu. Dosya dinlenildiğinde Kaşıkçı’nın nasıl sorguya çekildiği, işkence edildiği ve sonra nasıl öldürüldüğüne ilişkin kayda rastlandı. Bu kayıt Suudi gazetecinin öldürüldüğüne dair en önemli kanıt oldu. Güvenlik birimleri tercüman vasıtasıyla o an neler yaşandığını, tüm konuşmaları tek tek analiz etti.

Cinayet gününe ilişkin güvenlik kameralarını inceleyen soruşturma birimleri, aynı zamanda olay günü konsolosluk binası ve Başkonsolos’un rezidansındaki tüm telefon görüşmelerini de mercek altına aldı.

Konsolosluk ve rezidanstan yapılan gerek cep telefonu, gerekse de sabit hatlardan yapılan telefon görüşmelerinin detayı çıkarıldı. Şimdi de güvenlik kamerası görüntüleri ve telefon trafiklerinden Kaşıkçı’nın cesedinin nerede olduğuna ilişkin tespit yapılmaya çalışılıyor.

SABAH’ın ulaştığı bu önemli bilgiler, Kaşıkçı’nın yazdığı The Washington Post Gazetesi’nde dün yer alan “Türk yetkililerin Kaşıkçı’nın infaz edildiği anların ses kaydını dinlediği” bilgisi ile örtüşüyor. Geçtiğimiz günlerde Kaşıkçı’nın kolundaki Apple Watch’ın olayın çözümünde etkili olabileceği yönündeki bir bilgi de basına yansımıştı. Ulaştığımız son yeni bulgular, bu iki bilgiyi doğrular ve parçaları birleştirir nitelikte.

https://www.son.tv/cnnden-kasikci-olayina-iliskin-sok-edici-ses-ve-goruntu-iddiasi/

 TELEFON VE SAAT NASIL EŞLEŞİR?

Apple Watch 4 Serisi uygulaması şöyle çalıştırılıyor: Apple marka saatin yine aynı marka telefon ile eşleşmesi için önce telefonda bulunan ‘Apple Watch’ ikonuna tıklanır. Ardından saat açılır ve telefonun ekranından saatin üzerinde çıkan animasyon ile eşleşme sağlanır. Bu işlemler esnasında Bluetooth ve Iphonemu Bul özelliğinin açık olması gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından artık telefon ve saat eşleşmiş olur. Bu andan itibaren Apple Watch artık bir telefon özelliği taşımaya başlar. Bu cihaz ile telefon görüşmesi yapılabilir, mesaj atabilir, telefonunuza gelen bilgileri takip edebilir, yol tarifi alabilir, fotoğraflarınıza bakabilirsiniz. Aynı zamanda bu saat ile konumunuzu da paylaşabilirsiniz. Hatta bazen oda veya ofis içerisinde nereye koyduğunuzu unuttuğunu Iphone’unuzu bulabilirsiniz.

KAYNAK: SABAH

ETİKETLER: