SON TV

Kenya’nın kırsal kesimlerinde internete balonla erişiliyor

Google'un kardeş şirketlerinden Loon, Kenya'nın kırsal kesimlerine, balonlar aracılığıyla internet sağlamaya başladı.

Kenya’nın kırsal kesimlerinde internete balonla erişiliyor

Google’ın yan şirketlerinden olan Loon’un, internet balonu projesi Kenya’nın kırsal kesimlerinde hayata geçti. Kenya’nın internet erişimi bulunmayan kırsal kesimlerinde yaşayanlar artık balon aracılığıyla internet erişimi bulabiliyor.

Porto Riko’da 2017’de vuran Maria Kasırgası’nın ardından denenen internet balonları 100 bin kişiye internet erişimi sunmuştu. Loon bu kez internet balonlarını Kenya’nın kırsal kesimleri için uçurdu. Bölgede yaşayan yüzlerce kişi, artık 4G internet kullanabiliyor. Kenya’nın başkenti Nairobi dahil ülkenin orta ve batı kesiminde neredeyse 51 bin kilometrekarelik bir alana 4G LTE ağ bağlantısı sağlanacak.

İLK TESTLERDE 35 BİN TEKİL KULLANICI İNTERNETE KAVUŞTU

Loon’un CEO’su Alastair Westgarth, proje ortağı Telkom Kenya abonelerine yüksek irtifada uçan balonlarla internet hizmetinin verilmeye başlandığını açıkladı. Testlere başladıklarından beri 35 bin tekil kullanıcıya internete sağladıklarını belirten Westgarth, sesli ve görüntülü konuşma hizmeti sunduklarını da kaydetti.

19 MEGABİT HIZ

Güneş enerjisinden yararlanan balonların, ilk saha testlerinde 18.9 megabit/saniye indirme ve 4.7 megabit/saniye yükleme hızına sahip olduğu görüldü. Yerel operatörlere erişilemeyen bölgelere internet taşıyan balonların, bulunduğu ülkelerde tekelleşmeye yol açacağından endişe ediliyor.