SON TV

Kıbrıs’ta camilere yönelik provakasyona Türkiye’den kınama

Güney Kıbrıs'ta camiye yönelik ikinci bir provakasyon eylemi gerçekleşti. Limasol'da bulunan bir camiye Bizans bayrağı asılmasına Türkiye'den tepki yağdı.

Kıbrıs’ta camilere yönelik provakasyona Türkiye’den kınama

Son bir hafta içinde Güney Kıbrıs’taki iki ayrı camiye provokasyon saldırıları düzenlendi. İlkinde Limasol Köprülü de bulunan Hacı İbrahim Ağa Camisi avlusuna 1 Haziran’da 3 Molotof kokteyli atılırken duvarlarına da sprey boyayla İslam ve göçmenlik karşıtı yazılar yazılmıştı.

Bugün gerçekleşen saldırıda ise Larnaka Tuzlu köyünde bulunan caminin duvarına Bizans bayrağı asıldı.

“İSLAM DÜŞMANLIĞINA MÜSAMAHA GÖSTERİLEMEZ”

Saldırıyı kınayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rum yönetimini olayın sorumlularını bulmaya davet etti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise, “Rum yönetimi adanın güneyinde son dönemde bir takım karanlık odaklar tarafından diriltilmeye çalışılan Türk ve İslam karşıtlığını cesaretlendirmeye son vermeli ve bu hastalıklı zihniyetin önüne geçecek önlemleri süratle uygulamaya koymalıdır” şeklinde açıklamada bulundu.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Sözcüsü Ömer Çelik de, Rum yönetimini İslam düşmanlığına son vermeye çağırırken saldırıları şiddetle kınadıklarını belirtti.

Öte yandan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Msutafa Akıncı ve Başbakan Ersin Tatar da saldırıyı kınayan açıklamalarda bulundu.

KKTC Din İşleri Başkanlığı da yazılı olarak yaptığı açıklamasında Religious Track Ofisi aracılığıyla Başpiskoposluk ve diğer yetkililerden konunun takibi ve izahının istendiği belirtildi. Din İşleri Başkanlığı ayrıca Rum kesimine temsilci göndererek durumun yerinde incelendiğini, söz konusu bayrağın da indirildiğini bildirdi.