SON TV

Kılıçdaroğlu kararına tepki: Vicdanları yaralamıştır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun hakim Akın Gürlek hakkında sarf ettiği ağır sözler ile ilgili tazminat davasına ret kararı verilmesi hukukçuların da tepkisini çekti. Karara ilişkin değerlendirmede bulunan Avukat Selçuk Kar, “Bu kararın hakkaniyetli bir karar olmadığını ve bu yanlışın üst derece mahkemeler tarafından düzeltileceği ümit ediyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu kararına tepki: Vicdanları yaralamıştır

Anayasa Mahkemesinin (AYM) Enis Berberoğlu hakkında verdiği hak ihlali kararına direnmesi nedeniyle CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun TBMM çatısı altında hedefi haline gelen, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Akın Gürlek harekete geçmişti.
Kılıçdaroğlu’nun FETÖ üyesi firari eski savcı Zekeriya Öz’le özdeşleştirdiği Gürlek, kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu gerekçesiyle Kılıçdaroğlu’na 75 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Akın Gürlek’in açmış olduğu tazminat davası İstanbul 24 Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından reddedildi.
Avukat Selçuk Kar, mahkemenin kararına ilişkin bir değerlendirmede bulundu. Kar, “Kemal Kılıçdaroğlu’nun 20 Ekim’de TBMM’deki grup toplantısında İstanbul 14 Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Akın Gürlek’i açık hedef göstererek FETÖ terör örgütünün yargı ayağı yöneticisi Zekeriya Öz ile özdeşleştirerek talimatla karar verdiğini ifade eden beyanları açıkça kişilik haklarına saldırıdır. Kılıçdaroğlu beyanında bir yargı mensubunun ismini açıkça grup toplantısında zikrederek terör örgütü yöneticisi ile aynı kefeye koymuş, haksız ve hukuka aykırı bir şekilde kişilik haklarına saldırıda bulunmuştur. Bahse konu kişilik haklarına saldırı neticesinde Akın Gürlek’in açmış olduğu tazminat davası İstanbul 24. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından reddedilmiştir. Her ne kadar gerekçeli karar yazılmamış olsa dahi böylesine aşikar bir saldırı karşısında davanın reddi vicdanları yaralamıştır. Bu kararın hakkaniyetli bir karar olmadığını ve bu yanlışın üst derece mahkemeler tarafından düzeltileceği ümit ediyoruz” dedi.