SON TV

Kılıçdaroğlu’ndan Cemal Kaşıkçı açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili, "Suudi Arabistan ile ilişkilerimizi gözden geçirmeliyiz. Sorumluluğu olanlar bulunarak yargıya teslim edilmeli. Dokunulmazlığı olanların tüm diplomatların sınırdışı edimesi lazım'' dedi.

Kılıçdaroğlu’ndan Cemal Kaşıkçı açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili, “Suudi Arabistan ile ilişkilerimizi gözden geçirmeliyiz. Sorumluluğu olanlar bulunarak yargıya teslim edilmeli. Dokunulmazlığı olanların tüm diplomatların derhal sınır dışı edilmesi lazım. Bir insanın hayatı bu kadar ucuz olamaz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuştu.

“Terör bir insanlık suçudur”

Terörün bir insanlık suçu olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Terörün yaşlısı genci yoktur. Teröristlerin vicdanı yoktur. Masum insanları çocukları katlederler. Her yola başvururlar. Bugün Hakkari Çukurca’dan bir şehit haberi daha geldi. Geçen hafta 8 şehidimiz vardı. Allah’tan rahmet diliyoruz. Terör örgütüyle masaya oturup pazarlık yapanları hiç kimse unutmasın. Defalarca uyardık kendilerini. Tuttuğunuz yol yol değildir dedik. Şimdi bizi suçluyorlar. Bütün şehitlerimizin vebali onların boynunadır” açıklamasında bulundu.

Kılıçdaroğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“Siyaset niye vardır? Ülkeyi kalkındırmak için siyaset yaparız. Siyasetin varlık nedeni daha güçlü, daha saygın bir Türkiye’yi inşa etmektir. Bunun için mücadele ederiz. Bir memlekette adalet varsa orada huzur da barış da vardır. Gencecik çocukları hapse atıyorsanız orada adalet yoktur. Avukatı bile neden böyle savunma yapıyorsun diye hapse attılar. Hukuk, adalet, hukukun üstünlüğü, kamu vicdanı nerede bunlar? Bütün bunlar Türkiye’de adaletin, demokrasinin, hukukun üstünlüğünün olmadığını gösteriyor. Türkiye’de 20 Temmuz’dan sonra bir dikta yönetimi vardır. Siyasi görüşlerini açık açık dile getiren hakimler var artık.”

“Suudi Arabistan ile ilişkilerimizi gözden geçirmeliyiz”

Kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili konuşan Kılıçdaroğlu, “Bir gazeteci Suudi Arabistan’ın İstanbul’daki başkonsolosluğuna gidiyor, gidiş o gidiş çıkmıyor bir türlü. Rivayetler çok. İçeride öldürüldü, parçalandı, cesedi taşındı. Nasıl bir ülkeyiz biz? Trump Amerika’dan yüksek sesle bağırıyor. Yabancı bir gazeteciyi koruyamıyorsan onun güvenliğini sağlayamıyorsan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden söz edilebilir mi? Cemal Kaşıkçı’ya ne olduğunu kimse bilmiyor. Öldürüldüğü konusunda kesin rivayetler var. Cemal Kaşıkçı’nın konsolosluğa gidişiyle ilgili görüntüyü yabancı bir haber ajansı yayınlıyor. Suudi Arabistan ile ilişkilerimizi gözden geçirmeliyiz. Sorumluluğu olanlar bulunarak yargıya teslim edilmeli. Dokunulmazlığı olanların tüm diplomatların derhal sınır dışı edilmesi lazım. Bir insanın hayatı bu kadar ucuz olamaz. Bunu yapabilirler mi göreceğiz. Ama biz takipçisi olacağız” değerlendirmesinde bulundu.